| dianad00 a întrebat:

Buna, daca am 16 ani împliniți…pot face avort medicamentos fara semnatura parintilor? Unde anume? De preferat in judetul Alba, dar si in alte localitati daca stiti.Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Da, poti face fara acordul parintilor. Legea prevede expres ca minorul incepand cu varsta de 16 ani poate decide in sensul asta.

"Art. 650. – Varsta legala pentru exprimarea consimtamantului informat este de 18 ani. Minorii isi pot exprima consimtamantul in absenta parintilor sau reprezentantului legal, in urmatoarele cazuri:

a) situatii de urgenta, cand parintii sau reprezentantul legal nu pot fi contactati, iar minorul are discernamantul necesar pentru a intelege situatia medicala in care se afla;

b) situatii medicale legate de diagnosticul si/sau tratamentul problemelor sexuale si reproductive, la solicitarea expresa a minorului in varsta de peste 16 ani.

8 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Asuma-ti greseala si vorbeste cu parintii tai.Cate saptamani are sarcina?

https://www.drmax.ro/articole/ce-este-avortul-medicamentos

| VoidEternal a răspuns:

Nu. Nu exista avort făcut de către minori fara să știe părinții. Niciun doctor nu risca un dosar penal pentru tine.

| ioana748 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu un adult de incredere din apropierea ta.

| dianad00 explică (pentru ioana748):

Si ar putea da adultul semnatura?

| ioana748 a răspuns (pentru dianad00):

Daca trebuie, da.

| Robert2526 a răspuns:

Nu, nu poti face avort medicamentos fara semnatura parintilor.Multi medici nu fac nici cu semnatura parintilor. Ce varsta are sarcina? Discuta cu parintii, spune-le de sarcina ( este important sa o faci cat mai repede, daca sarcina trece de 11 saptamani, nu iti mai face absolut nimeni avort). Apoi imi scrii un mesaj si te ajut cu mai multe informatii

| Alexalex1000 a răspuns:

Bună! Ba fata daca ai văzut că și-a dat drumul acel băiat in tine dc nu ai luat pastila de a doua zi? Spune le părinților că ești însărcinată, poate sunt de acord și te vor ajuta sa creșteți copilul. Nu susțin avortul. Să omori un copil.

| dullcat a răspuns (pentru Alexalex1000):

Creste-l tu daca nu sustii avortul. laughing Un copil care da nastere altui copil devine adult instant sau cum? Nu ii omori partial viata acelui copil, in rolul de mama? Ai idee cate femei au ramas asa la mila altora, si au sfarsit in relatii abuzive, violente, fiindca nu s-au mai putut angaja nicaieri decent dupa ce in sfarsit a crescut copilul? Si cum sa scape din asemenea situatii daca nu au nicio forma de venit? Nici macar cu liceul si bacul luat nu gasesti ceva ok, daramite cu 8 sau 10 clase terminate.Tu ai fi de acord sa aduci pe lume un copil cu handicap, de exemplu sa se chinuie toata viata? Nu cred.Atunci de ce esti pro pentru aducerea pe lume a unor viitor asistati sociali? Hai sa le spunem lucrurilor pe lume, majoritatea acestora asa se nasc, provin din familii disfunctionale cu mama minore.Prea putini ajung sa se rupa de mediul in care au crescut si sa devina adulti functionali in societate care la randul lor sa dea nastere unor copii sanatosi pe toate planurile.