| Crynutza a întrebat:

Am o mica mare problema daca o pot numi asa: Acum o ora in urma am avut o durere cumplita in partea dreapta a abdomenului, aceasta durere nu a durat decat circa 10 min insa m-a durut atat de tare in cat nu am putut sa mai stau dreapta sunt putin speriata ca nu stiu de la ce si de ce m-a durut.

Eu am 16 ani si stau singura de un an deoarece ai mei sunt plecati din tara si nu am stiut ce sa fac tocmai de asta am apelat la voi cei care ma puteti ajuta si stiti despre ce este vorba.

Va rog mult de tot ajutati-ma cu un sfat de la ce m-a durut si daca poate fi ceva grav...si nu in ultimul rand ce sa fac?

Si va rog sa nu raspundeti la misto ca este o intrebare pe cat de pare de serioasa...

Mentionez: nu este din cauza C. M pentru ca tocmai ce mi s-a terminat saptamana trecuta.

Va mutumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Uite un link despre apendicita. Vezi ca pe parcurs scrie si cum poti sa-ti dai seama daca este apendicita sau nu!
http://www.clinicistomatologice.ro/firme/386-Apendicita.html

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Numai un control medical poate spune ce s-a întâmplat.
Analize de sânge, ecograf abdominalo-pelvian, etc.
Noi nu știm despre ce este vorba, noi oferim o sugestie, o părere cel mult. Nu noi suntem în măsură să dăm un verdict în situația ta.
Multă sănătate.
Pa, pa.

| smaranditza a răspuns:

Pui drag, maine la un control medical; poate avea mai multe cauze, mai ales la fete; poate fi o colica apendiculara( deci un puseu de apendicita), ceea ce nu e bine; poate fi o colica renala, sau chiar biliara; ba chiar si o raceala zdravana la aparatul genital; orice ar fi, merita sa mergi maine ladoctor; te rog eu mult!

| Alex_2741 a răspuns:

Cel mai bine este sa te duci la spital la un control.

S-ar putea sa fie Apendicitastraight face si atunci trebuie sa te operezi ca sa scapi de ea si de durere. Sper ca te-am ajutatkiss

| pnKK a răspuns:

Cel mai probabil o astfel de durere provine din cauza apendicitei. Daca ridici piciorul drept (iti aproprii genunchiul de piept) si simti o durere in acea sectiune, foarte mari sunt sansele sa fie din cauza apendicitei. Chiar si alea 10 minute cate te-a durut ar putea fi de la apendicita. Daca cumva iti mai apare durerea indiferent de ora care ar fi, iti recomand sa te duci la urgenta, pentru ca s-ar putea sa se produca complicatii.

| diiiiiannnnaa a răspuns:

Apendicita!

| Helpmeeveryday a răspuns:

Eu am avut aceeasi problema ma durea din ce in ce mai des...Am fost la spital.Si am crezut ca am apendicita. Dar nu, mi'au facut ecografie au zis ca e mai bine sa mananc totul natural si cel mai important sa nu mai beau suc cu acid daca se poate suc facut acasa din fructe sau macar suc natural cate e el de natural de la magazin.De atunci nu beau suc cu acid adica rar mai iau cate o gura sau cand ies la un suc cu fetelewinking...Bafta! Dar mai bine te duci la spitalwinking

| Zoinx a răspuns:

Apendicita sau chist ovarian. Solutie: Consulta un medic!

| OrangeCupcake a răspuns:

Pai sincer poate fi din cauza apendicelui care probabil s-ar putea sa fie inflamat. sau daca nu e asta ar putea fi unul dintre ovare. deseori se intampla sa avem chisturi pe ovar si cand se rup doare ff tare. dar cel mai bine ii sa consulti un medic!