| Neymar2 a întrebat:

Am o mica problema. Sunt putin cocosat (deoarece am stat cocosat la calculator) am doar 13 ani.

Ce exerciti sa fac pentru indreptarea coloanei?

Funda + Vote!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| camryn a răspuns:

Ai cifoza. Asta se rezuma la o sala de kinetoterapie, + un kinetoterapeut care sa te indrume. Deci iti trebuie un baston (sau o coada de matura), o roata si o minge dintr-aia mare(optional, daca ai de gand sa faci exercitii acasa).
1. Te apleci, cu capul ridicat si cu mainile intinse, tii bastonul in pozitie orizontala in fata ta si la acelasi nivel cu capul. Incerci sa ridici bastonul cat mai sus si cat mai pe spate (atat cat poti), de 10 ori.
2. Pui bastonul in spatele umerilor si faci 10 genoflexiuni.
3. Dup-aia, tot cu bastonul in spatele umerilor, indoi genunchiul si-l ridici pana la nivelul pieptului. Pt. fiecare genunchi, de 10 ori, deci 20 pentru. exercitiul asta.
4. Pt. exercitiul asta iti trebuie o sala de kineto, totusi e exact ca exercitiul ala de la scoala, de la spalier. Stand cu spatele, te tii cu mainile de o bara a spalierului, si ridici genunchii pana la 90 grade, si faci exercitul asta tot de 10 ori, nu mai repet de-acu' :)
5. Pe o saltea, stand intins, ridici picioarele (fara sa le flectezi) cat mai sus, apoi faci bicicleta.
4 si 5 par pentru. abdomen, dar au rolul de a-ti intinde coloana.
6. Pt. exercitiul asta ai nevoie de o roata (dintr-aia cu 2 manere, o gasesti tot intr-o sala de kineto), daca nu il poti face si asa, dar cu roata era mai rapid. Initial, stand jos si cu genunchii indoiti sub tine (ca si cum te-ai ruga), te apleci, si cu mainile intinse pe podea, incerci sa te intinzi pana unde poti tu, si tot asa, reiei. Pe asta poti sa-l faci si de 15 ori.
7. Pt. asta e nevoie de o minge de fitness gen http://www.google.ro/......tp?/imgres
Si cum ai vazut in imagine, lasi capul pe spate (cu tot cu maini), si incepi sa te balansezi inainte si inapoi. Dintr-astea poti sa faci cate vrei, astea sunt pentru relaxare. Daca nu ai minge, incerci sa te lasi pe spate atat cat poti, stand in picioare (insa nu prea mult, ca sa nu cazi :) )
Cam atatea exercitii stiu eu, sper ca te-am ajutat. Era sa uit, exercitiile se fac zilnic (pauza o zi daca vrei), si efectele nu se vad peste noapte, ci dupa un an (dar un an trece repede, asa ca nu-ti fa probleme :) ).

5 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

1) Exista o intrega teorie cum trebuie sa fie scaunul si biroul. Ce inaltime trebuie sa aiba fiecare, la ce unghi etc. Poti sa cauti pe net, desi cred ca la cat costa sa aplici toate regulile o sa te lasi pagubas
2) Cel mai usor e sa iti iei pauze de 5 minute la fiecare ora, sa stai cat mai ok in scaun. Si ca exercitiu sa incerci sa mergi cat mai drept. De asemenea poti incerca orice tip de exercitii care implica muschii paravertebrali (cei care regleaza postura): in mare orice exercitiu ce implica arcuirea spatelui: abdomene, exercitiul acela in care stai pe burta si iti ridici toracele de pe pamant, rotiri de trunchi din mijloc si de asemenea genoflexiuni si flotari. In mare orice exercitiu care necesita toracele e foarte folositor. Oricum, in primul rand incearca sa iti corectezi pozitia din fata la calculator.

| TεaсhMεHoωToDomε a răspuns:

Si eu am aceeasi problema si sunt mai mare big grin
exista hamuri special pentru indreptarea spatelui care pot fi achizitionate de pe net si sunt purtate cateva ore pe zi
in rest totul depinde de tine daca vrei sa iti revi atunci incearca si tu sa stai drept poti avea dureri de spate dar stai asa pentru ca cu timpul se va rezolva problema eu m-am indreptat mult big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu un exercitiu pentru coloana. Nu stiu exact ce denumire are, dar eu ai zic ''barcuta''. Te cam oboseste cand il executi, dar te simti bine dupa. Iti trebuie un taburet cu suprafata moale (piele/burete), daca nu- pune o pernuta deasupra. Te intinzi orizontal (pe burtica) pe taburet in asa fel ca sa-ti fie comod si sa ai echilibru. Apoi cu mainile, fara sa faci miscari bruste, apuci picioarele de la glezna si privesti inainte, capul nu trebuie sa ti se aplece. Incordeaza-te cat suporti ca coloana sa fie incovoiata. In pozitia asta, arati ca o ''barcuta''. Numara in gand pina la zece si apoi te relaxezi, stand tot in aceasta pozitie. Apoi repeta inca de cateva ori, dar nu multe (5-6 sunt de ajuns), ca altfel poti sa suprasoliciti coloana. Fa exercitiul o data dimineata, dupa ceva inviorare si o data seara. Sper sa iti ajute si tie. Exercitiul asta elimina si durerile de spate, asa ca e bun si in cazul asta. La mine acum coloana e arcuita cum trebuie si nu ma mai supara. Si te rog mult sa nu mai stai aplecat la calculator, vezi ca nu face bine. Mai dezmorteste trupul, intinde mainile in sus, in parti, rasuceste-te in stanga in dreapta, niste miscari asa mai flexibile. Nu de alta, dar sezutul prea mult in fata PC-urilor ne vor face stanii de piatra... Multa sanatate, puiut!***

| FreshMenthol95 a răspuns:

Exista hamuri speciale pentru asa ceva dar am un prieten care are aceeasi problema ca si tine si in fiecare dimineata luat coada de la matura, o punea in spatele umerilor, punea mainele pe ea si incepea sa se roteasca in stanga si dreapta. Ar fii de preferat sa stai drept de acum in colo si sa te duci la medic. Bafta.

| YamahaRaptor a răspuns:

Poy daca te intreaba cineva de ce esti asa cocosat ii zici ca porti pe cineva in spate laughing)))))))