| anonim_4396 a întrebat:

Am o prietena e clasa a 7 a si are 78 kg si 169 cm inaltime ar vrea sa slabeasca dar nu stie cum a incercat exerciti dar nu prea le face zilnic tine cura de slabire(nu mananca seara)...ar vrea sa tina o cura de slabire mai adecvata varstei (13 ani neimpliniti) dati-mi ceva cure de slabire va rog nu vreau sa o vad trista in fiecare zi din aceasta cauza

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Sa faca miscare si sa manance mai putin decat consuma

| micurutza2005 a răspuns:

Poate incerca programul de la kudika.ro de slabire in 14zile se logheaza scrie datele ei kg, inaltime, etc si i se va calcula un program personalizat ce trebuie sa faca in fiecare zi +exercitiile ce trebuie sa le faca, numai ca s-ar putea sa nu se poata calc.regimul daca nu are18ani, dar poate inlocui 2mese pe zi cu cerealele fitness de la nestle dimineata si seara si sa faca miscare multa, sau poate intra in alt site cum ar fi exercitiile pilates pentru diferite segmente ale corpului pe care le poate face acasa dupa imaginile de acolo, sa nu se infometeze ca asa va pune dublu inapoi, sa nu sara peste mic dejun sa contina cereale in fiecare dimineata si fructe, sa reduca portiile din tot ce mananca si mai ales dulciuri si cipsuri si fast food precum si sucurile acidulate sa le excluda (sucurile acidulate te ingrasa in cativa ani chiar si 10kg si nu stii de unde, de la lichide acidulate e), sa le scoata din meniu mai bine ceaiuri cel verde si negru cu multa lamaie e foarte bun pentru slabit si nu numai, sa se bazeze pe mancaruri mai usoare salate fructe legume mult pui si peste daca i place sa bea lichide atat ca e necesar organismului sau si anume 40ml/kg.corp/zi adica daca are 78kgx40ml/zi=3120ml/zi e mult de baut dar la kg ei atat e necesar corpului pe zi asta inclus si fructe care contin apa si lapte si supa etc.tot ce contine lichid e inclus in acesti3120ml (adica 3litri)/zi, deci in principiu mese in cantitati mici si dese la maxim4ore sa manance ceva sa aiba 3mese principale pe zi si 2de gustare adica fructe, iaurt, salate, legume daca va respecta toate astea macar o vreme si nu numai, eu zic ca va slabi cum trebuie corect, pentru ca se poate schimba si metabolismul si arderile care vor grabi slabitul.succes si sa manance mai sanatos si miscare, alergat, sala, sau exercitiile pilates acasa si va vedea rezultatele bune in scurt timp. ok sa ne tineti la curent cu evolutia ei.

| zhady a răspuns:

Fructele ingrasa in cantiatati marihappy

| bianca123456 a răspuns:

Buna! si eu sunt la cura si procedez astfel:
dimineata: mananc doua felii de paine prajita graham cu branza fagaras (este de regim si se gaseste in supermarket`uri) + o cana de ceai neindulcit
la scoala: imi iau fie o portocala, fie doua
la pranz: mananc ori legume mexicane fierte, ori supa de zarzavat, ori piept de pui dezosat pe gratar + optional salata (app: nu se mananca toate o data, ci intr-o zi legume, in alta supa etc.)
la ora 16-17: mananc un iaurt cu 0% grasime plus niste fulgi de porumb FORTZA ori cereale integrale( nu nesquick, sau fitness etc)
si mai tarziu daca mi se face foame mananc un mar, sau niste kiwi, ori imi fac un suc de fructe.
+ beau multe lichide pe zi si incerc sa fac in jur de 200 de abdomene dar nu toate o data, ci 10 serii de cate 20 (poti face si 100 de abdomene nu e neaparat 200)

ai sa vezi ca dupa ce mananci dimineata foarte bine pe parcurs nu mai simti senzatia de foame.
(scuze, am vorbit la pers a II-a, am uitat ca este vorba despre o prietena)

si eu sunt tot in clasa a VII-a si am 1. 67 si 59kg si incerc sa slabesc in jur de 4-5kg.

P. S: colega ta sa nu se astepte la rezultate miraculoase, probabil va slabi in jur de 3kg pe luna, acum nu stiu ce sa zic. oricum dupa primele2 zile o sa se obisnuiasca.

PPS: la scoala colegii mei mananca multe dulciuri si imi fac si mie pofta, dar imi tot repet in gand : "rezista! pentru tine, pentru o noua viata". poate ea singura sa`si creeze un motto si sa-l repete in gand daca e in aceeasi situatie ca mine. sau pur si simplu sa se indeparteze de persoanele care mananca dulciuri in acele momente (nu vreau sa spun ca sa nu mai vorbeasca, ci pur si simplu sa spuna ca merge pana la baie sau ceva in genul asta dar sa nu mai fie in prezenta dulciurilor)

mult succes!

| pithicot a răspuns:

Sa incerce sa reduca dulciurile, sa bea multa apa, sa manance multe fructe si sa faca si ea ceva sport.Stiu ca este usor de zis si greu de facut, dar daca isi doreste cu adevarat va reusii.Pa pa:*

| roxpau a răspuns:

Cel mai bine este sa vb cu parinti si sa o duca la un nutritionist sau endocrinolog de la care va primi o dieta persoanalizata fara asi distruge organismul

| Happines a răspuns:

Micul dejun

* O jumatate de grapefruit sau un pahar de suc de graprefruit neindulcit.
* Doua oua fierte sau prajite in putin ulei de masline.
* Doua felii de sunca presata sau parizer slab, de pui.

Pranz

* O jumatate de grapefruit sau un pahar de suc de graprefruit neindulcit.
* Carne slaba de pui sau peste fiarta, la cuptor sau la gratar, pe saturate.
* O salata fara sos.

Cina

* O jumatate de grapefruit sau un pahar de suc de graprefruit neindulcit.
* Carne slaba de pui sau peste fiarta, la cuptor sau la gratar, pe saturate.
* Legume pe saturate, dar in afar de cartofi, porumb, mazare, fasole uscata, soia.

Inainte de culcare

* Un pahar de lapte degresat sau suc de rosii.

Poti pregati carnea in diverse feluri, ii poti adauga diverse condimente, asa incat sa nu te plictisesti manacand acelasi fel de mancare zilnic. Graprefruitul este important si nu trebuie inlocuit cu alt fruct, caci el declanseza procesul de ardere a grasimilor. Poti folosi unt pentru a praji ouale sau pentru a face un sos pentru salate, dar nu ai voie sa consume maioneza, ketchup sau sosuri din comert. Sunt interzise si sucurile, chiar daca sunt "light". Nu se consuma fructe si nu se mananca intre mese. Exercitiile fizice usoare sau moderate pot fi de mare ajutor
10 zile trebuie tinuta cura...

Succes pentru colega ta