| frumixxxbubulina a întrebat:

Am o prietena foarte buna care are paduchi si as vrea sa o sa o ajut ia a procedat astfel s-a tuns, dar nu ca un baiat putin mai lung s-a spalat cu sampon special, dar tot mai are lindini si nu stie cum sa scape de ei. Raspuns va ros urgenttttttt.Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| rockelle75 a răspuns:

Buna.
Iti vine sau nu sa crezi, tot ce au zis persoanele de mai sus despre gaz este complet adevarat.
Spune-i sa-si dea parul foarte foarte bine cu gaz lichid (o poate ruga pe mama sa sa o ajute), si sa aiba grija sa nu isi dea in ochi! Sa il tina asa 15-20 de minute invelit intr-o punga, pentru a nu se evapora. Dupa asta, sa se spele foqarte foarte bine cu un sampon special.
O alta metoda pe care eu am incercat-o si a mers este placa de par. Spune-i prietenei tale sa-si roage mama sa ii indrepte fiecare suvita de par cu placa de indreptat la o temperatura intre 160 - 200 grade celsius. Pentru a nu risca arderea parului, recomanda-i o protectie speciala pentru par.
Sper ca te-am ajutat,
Vik.

16 răspunsuri:
| benny a răspuns:

Tunsa zero, ii dai cu gaz in cap

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tuns la chelie. Scapa sigur si merge ca e vara, nu ii mai tine parul nici de cald.

| 1DobreMihai1 a răspuns:

Pai spune-i sa se tunde la 0 -chelie si apoi sa-si dea cu sampon sau daca nu ia-i o zgarda anti-puricilaughing

| victorandrei a răspuns (pentru 1DobreMihai1):

rolling on the floor) zgarda este solutia

| yourFanta a răspuns:

Am auzit si eu de o solutie, asa mai neconventionalalaughing cu petrol

| Teooooooo a răspuns:

Strabunica-mea zicea ceva de otet, sau apa oparita, cred.

| Azµre a răspuns (pentru Teooooooo):

Nu merge! Decât să se tundă scurt și să aplice tratamentul de la farmacie sau gaz daca găsește pe undeva.

| AlinaMaricescu a răspuns:

Fratele meu mai mic a luat paduchi de la scoala si ii era tare rusine.
Din cate imi aduc aminte, stiu ca mama a cautat un tratament natural pentru paduchi si ouale lor care sa nu ii afecteze scalpul sau sa ii cada parul dupa ce termina tratamentul.

A gasit la recomandarea unui doctor un Gel natural impotriva paduchilor cu ulei din arbore de ceai (Tea Tree Oil) de la Thursday Plantation.

Gelul acesta nu e ca celalalte produse sa iti curga in ochi(gen sampon) si cel mai placut e ca deja are in pachet un pieptan special pentru paduchi.

Efectele s-au vazut foarte repede, chiar de la prima utilizare. Fratele meu a scapat complet si repede de paduchi si oaule lor.

Imi aduc aminte ca mama era tare multumita de produs, ca a scapat natural de paduchi si chiar ii povestea unei prietene despre cat de eficient este produsul si ce bine miroase.

Puphappy

| clicksnap a răspuns:

DDT... laughing)

| matias1212 a răspuns:

Sora mea a avut...a cumparat mama un shampon si in cutia cu shambonul a fost si un pieptene special..pai sa se pieptene des..si sa se spele des..si o sa plece ei. sper ca te-a ajutat.

| Alexandru074 a răspuns:

Sa se spele pe cap cu gaz serios

| lolthisisme a răspuns:

Ouch.
Imi pare rau pentru ea, dar mai bine discutati cu un medic!

| lolthisisme a răspuns:

Hmm...Cauta un medic specialist.

| harkuia a răspuns:

Sa se dea cu gaz. Sa lase gazul in par si pe pielea capului macar 15 min, dupa care sa se spele happy.

| Pooc a răspuns:

Si eu am avut cand eram mica si am scapat fara sa ma tund. prima data miamfacut baie cu sare pe par. dupa aia m-am dat cu spray de gaze laughing [ stiu ca pare ciudat dar functioneaza ]. si imi facam tot in fiecare zi baie. eu in 3 zile am scapat!

| Andukx a răspuns:

Gazul este foarte bun pentru ce are ea. Sa se spele cu gaz 2-3 zile. Gazul se lasa vreo 15 minute apoi se clateste. Dupa aceea sa se spele cu un sampon de calitate si sa se clateasca foarte bine.