| Viitorulapropiat a întrebat:

Am o problema... am fost internat si la spital, am fost si la psihologi, am luat si pastile, dar degeaba. Am fost diagnosticat cu depresie severa si tulburare obsesiv compulsiva. Eu am trecut printr-o trauma foarte mare, din cauza unora. Problema este ca mie imi este frica sa nu ma transform si sa nu fiu ca acele persoane, pentru ca am trait destul de mult in preajma lor, fara voia mea. Din cauza obsesiei, imi apar in minte ganduri, gen daca nu fac ceva, sau daca nu repet ceva, o sa ma transform in acele persoane si incep sa am tot mai multe ganduri. Psihologii nu prea m-au lamurit, spunandu-mi ca am foarte multe resurse pe care sa le folosesc. Pot sa ma transform in acele persoane ( ma refer sa fiu la fel de rau etc) daca nu fac tot ce-mi spune subcontientul, cu toate ca eu nu vreau sa fiu ca ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Daca tu nu iti cultivi personalitatea lor, nu te vei transforma asa ca ei. Incearca sa iei modele de viata potrivite si sa incerci sa te echilibrezi

| anonimg a răspuns:

Iti recomand sa citesti o carte care iti va aduce cel mai bun si mai sanatos echilibru al mintii si al sufletului: https://www.viatasisanatate.ro/viata-lui-iisus
Dar si aceasta: https://www.viatasisanatate.ro/minte-caracter-personalitate-editie-completa

Le poti citi online de pe mobil: https://m.egwwritings.org/ro/folders/216

Răspuns utilizator avertizat