| EdouardEdy a întrebat:

Am o problema, astazi e duminica, luni pana miercuri am avut o durere de gat si mentionez ca nu am avut altceva tuse sau stranut, doar durere de gat si nu prea am dormit noaptea deloc. Miercuri m-am dus la magazin si am luat ceva bomboane pentru gat. Mi s-a spus sa iau de 3 ori pe zi la un interval de 3 ore si sa nu mananc nimic, am luat doar una si mi-a trecut in maxim 40 minute...dar de joi a inceput o tuse care persista si acum tusesc incontinuu aproape si nu am altceva, durere in gat sau stranut nimic, doar tuse. Am fost la farmacie vineri si am luat ceva sirop Ibuprofen 400 si ceva bomboane pentru tuse cu toate ca au trecut doar 2 zile dar parca nu m-a ajutat cu nimic si am observat ca tusesc mai des cand stau in pat decat atunci cand stau pe scaun sau in picioare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| DjSannan a răspuns:

Este posibil sa aveti o infectie respiratorie sau o afectiune a cailor respiratorii, cum ar fi o bronsita sau o pneumonie. Este important sa mergeti la un medic pentru a face un diagnostic precis si a primi un tratament adecvat. Chiar daca ati luat medicamente pentru tuse si durerea de gat, acestea pot sa nu fie suficiente pentru a trata cauza subiacenta a simptomelor dvs.

In plus, este important sa evitati sa stati in pat prea mult timp si sa va odihniti suficient, sa beți multa apa pentru a ajuta la hidratarea mucoasei si a usura tusea, sa evitati fumatul sau expunerea la fum de tigara si sa evitati iritantii respiratorii, cum ar fi praful sau aerosolii chimici.

Daca simptomele persistă sau se agravează, asigurați-va că mergeti la medic pentru evaluare suplimentara. Este important sa se acorde atentie tratamentului si sa se urmeze sfaturile medicului pentru a evita complicatii si a se recupera rapid