| ionica56 a întrebat:

Am o problema care ma ingrijoreaza cu maxilarul.
de fiecare data cand mananc sau vorbesc, imi pocneste maxilarul, ca si cum ar trosni cand deschid gura prea tare si cand mananc e la fel.Ma doare foarte taree.Credeti ca este din cauza ca imi creste maseaua de minte? Ma gandesc ca sunt prea mica na, la 13 ani. Sau poate fi vorba de lipsa de calciu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| curiozitatea a răspuns:

E vb si de lipsa de calciu, si totusi conculta un medic!
funda?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu ai nici o carie la nivelul molarilor de partea respectiva si nici nu-ti iese maseaua de minte, s-ar putea sa ai o laxitate congenitala a articulatiei (ca un fel de reumatism). Ar fi bine totusi sa te vada un stomatolog, pentru ca cel mai probabil ai o carie care nu se vede la o masea din zona.

| Malvina24 a răspuns:

Poate fi si acest lucru, cresterea maselei de minte insa mereu e mai buna parerea unui specialist decat a noastra.Ar trebui sa mergi la medic si sa iti faci o radiografie a articulatiei temporo-mandibulare.Aceeasi problema ca la mine doar ca eu stiu ca problema a inceput in urma unei muscaturi gresite. Nu cred ca se poate repara dar este o problema destul de deranjanta.(eu am 19 ani deci la mine nu poate fi problema cu maseaua). Oricum sfatul meu e sa consumi mai multe lactate si sa vb cu parintii tai, veti gasi solutia impreuna.Multa sanatate!

| Marinush123456789 a răspuns:

Deci pare ceva serios mai bine ai vorbi cu parintii tai sa mergi la medic serios pana nu e prea tarziu, cel mai bun sfat nu mai astepta parerea celor care nu se pricep

| kathyangel a răspuns:

Pai nu stiu si mie mi se intampla cate o data
si nimeni nu stie ce sa-mi zica.La mine nu pare asa de naspa ca la tine.