| Arahide40 a întrebat:

Cred ca am TMJ, imi aud maxilarul trosnind cand mananc ceva tare/cand imi misc maxilarul in fata si in spate sau cand deschid gura mult.
Ce ar trebui sa fac? Ce cauzeaza si cum pot remedia problema? Mentionez ca se aude doar partea dreapta (aud asta de fiecare data cand fac ce am mentionat mai sus, nu ma doare doar se aude).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Noaptea scranjonesti dintii? La dentist iti face un protector dentar din resina ca sa nu iti macini dintii cand dormi efectul bruxismului si se va remedia mandibula

| Arahide40 explică (pentru mgtow):

Nu, nu cred ca am problema asta, imi aud partea asta trosnind atunci cand mananc fac ce am mentionat mai sus dar nu ma doare, doar se aude trosnind, daca pun mana acolo nu se mai aude

https://gyazo.com/26411a2253bfc90cd59279a6fa4dfa5a

| mgtow a răspuns (pentru Arahide40):

Asa pateam ca tine. Trebe sa mergi la dentist probabil ai dintii in neregula nu sant in pozitia corecta sau bruxismul. Mie mi.a solutionat prin acel protector

| BoBoAlin a răspuns:

Salut, am aceiași problemă ca tine de 2 anii cred. și incă il aud că troznește dar nu mi-a dăunat cu nimic zic eu, am fost la dentist iar medicul a spus ca nu e o problemă asta.Nu iti fă grijiwinking