| SunshineSunrise a întrebat:

Am o problema. Ce as putea sa am? Daca e inuman ce fac. Nu sunt pașnică de felul meu. La modul daca ma enervează cineva ma irosesc si fac scandal si urlu sau sar la bătaie. In casa daca pățesc asta sparg câte ceva. Acum m-am certat cu mama si din greseala am spart o țeavă si am rupt parchetul. Ajutor. Ce pot sa am? Sindrom? Vreau sa ma remediez

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
59 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Simptome de schizofrenie agresiv-impulsiva.
Daca nu vei reusi sa te stapanesti, atunci te vor duce la psihiatrie, in camasa de forta.

| Simpatic a răspuns:

Ai nevoie sa mergi la un psihiatru/psiholog daca treaba nu este atat de grava pe cat pare poti incerca ceva ce vedeam prin filmele americane ceva de genul anger menagement, cred ca asta ai adica nevoie de a iti stapani furia.

| CM7YRE a răspuns:

Lasand toate raspunsurile deoparte, poti incerca sa vezi singura in ce situatii te enervezi, din ce cauza. Nu inseamna ca ceva e "inuman" daca asa il consideri tu, sau chiar daca este; poti incerca sa vezi ce iti cauzeaza/provoaca asta; trebuie sa fie un factor intern/extern; trebuie sa existe o cauze sa apara efectul; remedierea, nu functioneaza la toate persoanele cu acelasi "Tratament" fiind subiectiv modul de "vindecare". Incearca sa te expui usor cat mai multor situatii, poate "cui pe cui se scoate", macar sa vezi de unde porneste totul; daca e din exterior sau din interior.

| RAY a răspuns:

Esti amuzanta, ma mir cum te pot lua in serios atatia laughing sa te faci actrita

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O să am un răspuns pentru tine prin mesaj privat, acolo poți să îmi răspunzi, dacă accepți ajutorul meu, dacă accepți sfaturile și recomandările mele.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Asta pentru ca te prostesti. Te lasi controlata de imprejurimi, te lasi purtata de sinele tau, de egoul tau. Incearca sa constientizezi fiecare moment, fiecare secunda si o sa vezi ca totul o sa se schimbe. Simte fluxul de sentimente care trec prin tine in astfel de momente, exact ca un rau. Insa aici intervin mai multe lucruri cu mult peste constiinta umana de zi cu zi, astfel incat nu oricine poate sa faca asta si este nevoie de cateva zile de invatare si autocunoastere ceea ce este prea "enervant" pentru o varsta frageda, intrucat necesita multa rabdare.

Desigur ca nu o sa faci asta, dar ai putea insa (varianta usoara), ca atunci cand ai astfel de iesiri sa porti ceva, un obiect si sa te uiti mereu la el, sa iti amintesti ca trebuie sa te calmezi. Priveste ca pe un joc. Si tot asa pana cand o sa reusesti sa te calmezi mereu.
Bafta.

| Mosotti a răspuns:

Daca e cea din poza, se vede putin pe figura ca e cam agresiva, sau persoana din poza chiar daca nu e ea.

Prietenu meu avea la fel, s-a dus la medic, i-a dat tratament si s-a rezolvat, dupa un timp n-a mai luat si a ramas bine, era cam ca tine dar totusi mai putin fata de tine.

Acuma depinde si de ce probleme ai avut in familie, daca ai avut o copilarie ok, daca parintii au fost okey si intre ei si cu tine.
Nu cumva tatal tau are impulsivitatea asta?! Ca daca o are, i-ai mostenit-o, si tot la doctor se ajunge.

Deci consulta un medic psihiatru, si el spune daca e de el sau de psiholog, ceva trebuie sa faci, ca faci dracu cine stie ce prostie de dai de dracu.

| anonimg a răspuns:

Chiar daca parintii tai sunt vinovati, nici tu nu esti fara vina. Daca ei nu ti-au oferit o educatie in privinta aceasta, atunci nu trebuie sa ramai nepasatoare, si trebuie sa inveti sa practici autocontrolul.
Daca nu ai mostenit caracterul unuia dintre parintii tai, atunci ai cultivat, ai dobandit un caracter violent. Aceasta se intampla din pricina ca suntem straini de acest autocontrol. Prin nepracticarea acestuia, autocontrolul (adica aceasta capacitate psihica) se pierde, se slabeste, si astfel ajungem sa nu ne mai putem stapani.
Este timpul sa-ti aduni toate puterile mintii, si sa realizezi cat este de important sa te stapanesti. Motive sunt destule; si le vei gasi pana acolo incat vei ajunge sa te urasti pe tine si viata ta, sa fii o povara pentru tine si pentru oameni. Dar nu trebuie sa vorbim de astfel de lucruri. Noi trebuie sa ne stapanim pentru ca asa normal, corect si drept. Lipsa de stapanire de sine ne face sa nu mai fim oameni. Si daca nu vom dobandi stapanirea de sine, o vom transmite copiilor nostri din generatie in generatie. Si asta pentru ca nimeni din linia genealogica nu a depus efort sa o opreasca, si niciunul nu a invatat pe altii stapanirea de sine.

Iti recomand ambele volume ale cartii "Minte, caracter si personalitate".
https://m.egwwritings.org/ro/folders/216
https://play.google.com/......ps/details

| johnnny123 a răspuns:

Asta la o zi după ce ai snopit în bătaie o vecină pe scara blocului?

Păi din doua una: ori spui adevărul și atunci trebuie neapărat să mergi să te controlezi la căpșor (înainte să mergi cu cătușe), ori minți de îngheață apele și atunci ești o copiliță care caută atenție și ar trebui să te duci la culcare.

| Donsavas a răspuns:

E o boala nervoasă. Doar psihiatrul poate stii ce ai. Cu tratament, nu vei mai face toate astea.

| alina2k18 a răspuns:

Teava era de cupru sau pexal? Fitingu a rezistat? Parchetu era laminat sau triplu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru alina2k18):

Corect!

| mentholinks a răspuns:

Dacă faci suficient sex, problema e la mansarda cum s-ar zice.

| ywar a răspuns:

Astept un moment in care cineva sa-ti aplice o corectie.

| RoCkKiD a răspuns:

Ai o problema cu controlul furiei si deficiente in gestionarea emotiilor negative.

Modul in care reactionam fiecare cand nu ne convine ceva este rezultatul interactiunilor sociale respectiv a ceea ce am descoperit fiecare ca e eficient sau nu. In cazul tau ti-ai interiorizat niste reactii care nu-s nici eficiente nici dezirabile social.

A mai sugerat cineva varianta cu terapia si spre aia as merge si eu. Va fi un proces de durata pentru ca trebuie sa inveti sa reactionezi altfel dar cred ca va merita pe termen lung.

Nu ai de ce sa te vindeci pentru ca nu esti bolnava, trebuie doar sa inveti sa reactionezi altfel. happy

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

"Am o problema. Ce as putea sa am? Daca e inuman ce fac. Nu sunt pașnică de felul meu. La modul daca ma enervează cineva ma irosesc si fac scandal si urlu sau sar la bătaie."

Uita-te la asta:
https://www.youtube.com/watch?v=F2RpwydqJF0
https://www.youtube.com/watch?v=V1hm158A06s
https://www.youtube.com/watch?v=f6kFgB-wPRM
https://www.youtube.com/watch?v=6ZFpHMmPjAc
https://www.youtube.com/watch?v=-fgMXN2v9KQ
https://www.youtube.com/watch?v=ZxBJVnIrkpU
https://www.youtube.com/watch?v=ihfnG2SajI0

Daca nici preotii si sfaturiile lor nu te mai potolesc du-te la psiholog dar si acolo iti da un medicament si daca nu merge nici asta iti spune sa te internezi la spitalul de nebuni si crede-ma ca nu vrei sa ajungi acolo, te vor baga in camasa de forta si iti vor face injectii cu calmante ca sa te adoarma. De ce? simplu e exact cum ai spus si tu nu te poti controla esti salbatica si ai probleme cu nervii.

Iati concediu ca sa te mai relaxezi sunt sigur ca ai copii pe acasa + o gramada de treburi si ai nevoie de liniste.

| Simpatic a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Fata il are pe Satana intransa happy iese doar cu exorcizare, dar mie teama ca Dupa Dealuri se intampla lucruri si mai urate.

| StrongHeart a răspuns:

Descarca-ti nervii printr-o activitate, de regula sportul te ajuta sa scapi de frustrari, citit si incearca sa nu pui la suflet si sa nu lasi pe altii sa te enerveze, daca ii lasi ei au de castigat, daca te calmezi si actionezi rational tu ai de castigat.

| FreddieM a răspuns:

Nu sunt psiholog dar as avea o recomandare inventata de mine care functioneaza de minune, care desi sunt pacifist convins o aplic in orice situatie de viata. Am numit-o,, Regula lui 50". Ma explic. Daca te incadrezi in categoria persoanelor normale, adica nu ai labilitati psihice sau alte afectiuni de acest tip, ai 50 la suta sanse sa ai o reactie pozitiva sau negativa. Injuratul, aruncatul obiectelor, raspuns ofensiv, sunt actiuni voluntare dar nonnecesare care au intotdeauna consecinte mai mult sau mai putin grave. Daca te gasesti in fata unei situatii care pare critica sau impune o anumita reactie din partea ta, opreste-te o secunda si aplica aceasta regula. Garantez ca te vei schimba in bine si te vei debarasa de multe obiceiuri urate. Sper sa-ti fie de ajutor recomandarea mea. Salutari

| Dalmore a răspuns:

Suferi de prostie cronică.

| CleanHeart a răspuns:

Ai nevoie de un ajutor specializat si incearca sa te calmezi nu e ok sa ai aceasta atitudine, ti.ai pus vreodata intrebarea ' de ce reactionez asa, oare chiar nu ma pot controla sau nu vreau? ' si in felul asta poate reusesti sa faci o schimbare la tine, pana atunci iti dau de la mine calmitate, e deja full.
Un ultim sfat pentru tine e acela sa nu exagerezi lucrurile, nu e nevoie sa ne enervam din orice chestie marunta lipsita de importanta, crede-ma ca poti sa iti rezolvi o problema si fara sa reactionezi asa ca tot acolo esti, doar incearca si cand iti vine sa spargi ceva mai bine te gandesti de doua ori, esti un om inzestrat cu ratiune si control depinde de tine totul, daca ai nervi mari sunt niste pastile pe care o sa ti le recomande doctorul si o te calmeze imediat.

| TheGentleman a răspuns:

Bună, știu eu un remediu foarte bun.

Ce băutură non alcoolică îți place să bei cel mai mult?

No bun. Prepară băutura preferată și adaugă niște laxative. Te va ține ocupată și te va curăța de gândurile rele și nu vei mai avea motiv să te enervezi.

Multă sănătate!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Roagate sa nu ai epilepsie, ar trebui sa vizitezi un psihiatru, nu e deloc firesc ca o fata sa fie agresiva sa faca crize. incearca sa te potolesti.si eu eram asa da ca prin minune mi am revenit si acum sunt cea mai pasnica persoana.

| Camelia25 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este atât de simplu, și ce legătură are epilepsia( descărcari electrice in creier care duc la paralizari) cu problemele personalități?
Personal nu recomand ca psihiatricii sa se implice in probleme ale subconștientului, pe termen lung poate agrava starea mintală a pacientului. Ideal ar fi că toți sa ne cunoaștem mai bine dar atenția interioara plictisește

| anonim_4396 a răspuns (pentru Camelia25):

In alte intrebari a spus ca o lesinat de cateva ori si o persoana epileptica face crize

| anonim_4396 a răspuns (pentru Camelia25):

Uite: https://www.google.com/......https?/url daca nu are epilepsie o boala cronica psihica tot are si fara tratament psihiatric nu o sa isi schimbe gandirea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Noi nu avem sigur de unde sa stim ce are pana nu merge la un specialist. Poate fi si bipolara poate fi si antisociala etc.eu am presupus ca ar avea epilepsie si din intrebarile ei anterioare unde spune ca o lesinat de careva ori si in intrebarea asta care reiese ca face crize nu mai stiu unde o zis ca i se inroseste fata inainte sa razbucneasca deci ca la epileptici.

| Camelia25 a răspuns (pentru anonim_4396):

Intregul comportament uman este dirijat de hormoane, mediul, gandurile, emoțiile si subconștientul influențează. Psihiatrul elibereaza pastile care in mod artificial regleaza glandele care eliberează hormonale pentru ca persoana sa se comporte într-un mod anume, de exemplu unui copil foarte energic i s-ar da o doza care să-i scada energia... Nu este foarte etic totuși, si la urma urmei nu ar rezolva problema de la rădăcină doar ar înmascarao

| anonim_4396 a răspuns (pentru Camelia25):

Da eu nu cred ca bolile psihice in special cele cronice se vindeca doar se trateaza medicina psihatrica nu a evoluat deloc!
Totusi fetei in cauze nu i ar strica un psiholog sau psihiatru asta in caz ca nu o pus intrebarea la caterinca si sa ceara atentie. orisicum sunt multi bolnavi/bolnave mental aici. totusi unele tratamente calmeaza agitatia, agresivitatea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Camelia25):

Mare dreptate ai pe fata asta ar ajuta-o mai degraba sa mearga la un cabinet de Bioenergie decât psihologi.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai idee ce este epilepsia? are legatra violenta cu epilepsia? eu zic ca NU.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Simpatic):

Violenta nu, dar lesinurile si crizele da happy ea le are pe amandoua dar nu cred ca are epilepsie fata mai degraba este antisociala happy nu are ceva grav sunt multi/multe persoane asa.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru SunshineSunrise):

Ba da esti big grin hai te pup happy

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru SunshineSunrise):

Tu confunzi asocialitatea cu antisocialitatea e adevarat ca lipsesc cateva criterii pentru a fi antisociala dar ai si cateva care are legatura cu aceasta boala. orisicum ceva la mansarda tot ai laughing e de mirare cum convietuiesc oamenii aia cu tine probabil ai si unele calitati care nu plictiseste persoanele din jur tau. orisicum esti o fire agresiva, violenta si lista continua, daca continui sa bati oameni si sa nu ai remuscari fata de ei si de lege probabil ca esti.asocialii sunt cei care nu prea au prieteni si nu sunt sociabili si multi din ei nu se pot integra. rezolvati problemele cu nervii la un specialist mai bine se pare ca party-urile nu prea te o ajutat. happy ah si apropo e mai bine asa cum esti dilie decat sa fii asocial si sa nu vorbesti cu nimeni. drumul tau catre iad e pavat cu intentii bune big grin cius :*

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru SunshineSunrise):

Nu fac misto apreciez ca nu mai jignit si pe mine happy take chare of you

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti copila

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai nici o boala, pot fi niste traume din copilarie care iti cauzeaza nervozitatea asta.
Nu e nimic gresit incearca Meditatie, Bioenergetics, full body awerness sunt pe Yt

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa bei timp de o luna ceai de tei sa vezi ca o sa te simti bine, dupa asta o luna pauza si reiei dar doar 3 saptamani
Dupa aceea cateva sedinte de psihoterapie nu ar strica, apropo mi ar place sa am o iubita ca tine happy big grin :*:*

| TOOL a răspuns:

Ții se trage de la cafeaua celor de la starbucks laughing.
Jk cel mai bine e să apelezi la un psiholog, nu să întrebi niște anonimi pe un site numit TPU. după cum vezi 1/2 răspunsuri sunt doar ca să fie acolo.

| iamprettybored a răspuns:

Știu ce ai că și eu am avut și încă mai am episoade de genul, dar foarte rar și mai puțin grav. Se numește nesimțire/egoism/lipsă de empatie, cum vrei să-i spui, este atunci când ți se pare că ești superior altora și că ești îndreptățită să le arăți că TU ai dreptate, tu MERIȚI să arăți că ai dreptate și trebuie să-i umilești, să-i pui la respect pe ceilalți, să se conformeze la ce spui tu, fără să conteze dacă îi rănești sau nu prin acțiunile tale, să nu cumva să te calce pe TINE pe bec, păi cine sunt ei față de tine? Corect? Ia analizează-ți puțin sentimentele. Ce simți când începi să te manifești așa? Doar furie oarbă sau și senzația de superioritate, de a-ți face ție dreptate?

Gândește-te numai dacă ție ți-ar plăcea să se comporte cineva cu tine la fel cum te comporți tu cu alții, să-ți facă o criză, să urle, să devină violent. Cum te-ai simți? Poate ai fi speriată, poate te-ai simți umilită, subordonată, jignită... nu știu eu. Gândește-te dacă ți-ar plăcea să se comporte cineva așa cum te-ai comportat tu cu alții. Gândește-te ce e în inima și mintea lor când tu te comporți așa. Și gândește-te și cum te simți tu când faci asta. Crezi că îți face bine să scoți toată ura și violența asta din tine? Îți faci singură rău.

S-ar putea să ai și anumite probleme de comportament/impulsivitate patologică de care nu ești vinovată. Dacă nu îți trece deși încerci să te controlezi, cel mai bine ar fi să mergi la un psiholog.

| llleo a răspuns:

Nu știu ce ai, dar atâta vehemență în niciun caz nu face bine. Ai putea încerca să meditezi. Exerciții de relaxare. https://www.youtube.com/watch?v=iCXCnJrTdYs
Evită situațiile conflictuale.

| Sindbad a răspuns:

Sindrom? Prea multa sensibilitate
daca te enervezi pe prostiiile altora (sau ale tale), gandeste-te ca asta nu o sa-i faca mai destepti (si nici pe tine nu o sa te ajute cine stie ce), iar de platit tevile rupte si parchetul tu o sa o faci.
Oricum nu este cazul sa te inhibi prea mult din cauza asta, este normal sa te mai apuce si furia

| Roxana19928 a răspuns:

Esti colerica, e un tip de personalitate, doar ca mai accentuat la tine. Daca tu chiar ai facut ce spui acolo (putin probabil dar sa zicem). ai nevoie de o vizita la psiholog. Cat despre crizele de furie, incearca sa respiri lent timp de vreo 2 - 3 minute si vezi daca te mai calmezi.