| SunshineSunrise a întrebat:

Am o problema. Ce as putea sa am? Daca e inuman ce fac. Nu sunt pașnică de felul meu. La modul daca ma enervează cineva ma irosesc si fac scandal si urlu sau sar la bătaie. In casa daca pățesc asta sparg câte ceva. Acum m-am certat cu mama si din greseala am spart o țeavă si am rupt parchetul. Ajutor. Ce pot sa am? Sindrom? Vreau sa ma remediez

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
59 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

"Am o problema. Ce as putea sa am? Daca e inuman ce fac. Nu sunt pașnică de felul meu. La modul daca ma enervează cineva ma irosesc si fac scandal si urlu sau sar la bătaie."

Uita-te la asta:
https://www.youtube.com/watch?v=F2RpwydqJF0
https://www.youtube.com/watch?v=V1hm158A06s
https://www.youtube.com/watch?v=f6kFgB-wPRM
https://www.youtube.com/watch?v=6ZFpHMmPjAc
https://www.youtube.com/watch?v=-fgMXN2v9KQ
https://www.youtube.com/watch?v=ZxBJVnIrkpU
https://www.youtube.com/watch?v=ihfnG2SajI0

Daca nici preotii si sfaturiile lor nu te mai potolesc du-te la psiholog dar si acolo iti da un medicament si daca nu merge nici asta iti spune sa te internezi la spitalul de nebuni si crede-ma ca nu vrei sa ajungi acolo, te vor baga in camasa de forta si iti vor face injectii cu calmante ca sa te adoarma. De ce? simplu e exact cum ai spus si tu nu te poti controla esti salbatica si ai probleme cu nervii.

Iati concediu ca sa te mai relaxezi sunt sigur ca ai copii pe acasa + o gramada de treburi si ai nevoie de liniste.

| relian a răspuns (pentru Camelia25):

Asa crezi tu ca raspunsurile is numa idioate? Dar tu ai citit intrebarea? Eu nu cred ca ai citit-o laughing ca de o citeai nu mai spuneai balariile astea.

Fata e pusa pe glume,ori se crede,sau se vrea sa fie crezuta mare vedeta laughing
Tu citesti ce scrie? Am rupt parchetu laughing Interesant, tu ai putea sa rupi un parchet instalat? Si barbat de ai fi cam greu sa faci asa ceva.
Unde pui ca spart si o teava, acu de care teava numa ea stie, probabil e Xman laughing are lame la degete.
Eu cred ca se uita la filme de genul asta si dupa incearca sa devina interesanta, dar se face doara de ras pe aici, asta e parerea mea laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa bei timp de o luna ceai de tei sa vezi ca o sa te simti bine, dupa asta o luna pauza si reiei dar doar 3 saptamani
Dupa aceea cateva sedinte de psihoterapie nu ar strica, apropo mi ar place sa am o iubita ca tine happy big grin :*:*

| TheGentleman a răspuns:

Bună, știu eu un remediu foarte bun.

Ce băutură non alcoolică îți place să bei cel mai mult?

No bun. Prepară băutura preferată și adaugă niște laxative. Te va ține ocupată și te va curăța de gândurile rele și nu vei mai avea motiv să te enervezi.

Multă sănătate!winking

Răspuns utilizator avertizat
| Roxana19928 a răspuns:

Esti colerica, e un tip de personalitate, doar ca mai accentuat la tine. Daca tu chiar ai facut ce spui acolo (putin probabil dar sa zicem). ai nevoie de o vizita la psiholog. Cat despre crizele de furie, incearca sa respiri lent timp de vreo 2 - 3 minute si vezi daca te mai calmezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru SunshineSunrise):

Of saracuta de tine happy ar trebui sa ignori total si sa te urinezi pe persoanele care iti dau hate. chiar daca faci/ai facut sport de contact esti o fire vulnerabila pui orice la sufletel si te enervezi cand ar trebui sa cauti alte alternative, probabil ca haterii te au ''citit'' si te lovesc fix in acel punct sensibil. continua sa faci sport te va intari, te va ajuta foarte mult sa ai un psihic cat mai sanatos, iti recomand alergat in aer liber face minuni.

| ionutflorin123 a răspuns:

Adica se observa pe fata ta ca esti o fire toxica, incearca sa ti relaxezi fata si sa zambesti, cand te enerveaza cineva nu i baga in seama gandeste-te mai bine ce sa poate intampla dupa actiuni.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai idee ce este epilepsia? are legatra violenta cu epilepsia? eu zic ca NU.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Simpatic):

Violenta nu, dar lesinurile si crizele da happy ea le are pe amandoua dar nu cred ca are epilepsie fata mai degraba este antisociala happy nu are ceva grav sunt multi/multe persoane asa.

| Simpatic a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Fata il are pe Satana intransa happy iese doar cu exorcizare, dar mie teama ca Dupa Dealuri se intampla lucruri si mai urate.

| mentholinks a răspuns:

Dacă faci suficient sex, problema e la mansarda cum s-ar zice.

| relian a răspuns (pentru SunshineSunrise):

Daca ai probleme este bine sa consulti un medic ceva.Si de ce crezi tu ca cineva isi bate joc de lume? Daca ai probleme poate ca asa vezi tu,dar asta nu inseamna ca e si real.
Stii vorba aia fiecare vede lucrurile diferit. Daca crezi ca eu rad de lume gresesti.
Scuze ca ma bagai si eu in discutie,dar mi s-a parut sincer, ca faci misto pe aici, cu ruputul parchetului, tevilor etc, dar de zici ca ai probleme e ok, nu mai zic nimic.Bafta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O să am un răspuns pentru tine prin mesaj privat, acolo poți să îmi răspunzi, dacă accepți ajutorul meu, dacă accepți sfaturile și recomandările mele.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru SunshineSunrise):

Ba da esti big grin hai te pup happy

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru SunshineSunrise):

Tu confunzi asocialitatea cu antisocialitatea e adevarat ca lipsesc cateva criterii pentru a fi antisociala dar ai si cateva care are legatura cu aceasta boala. orisicum ceva la mansarda tot ai laughing e de mirare cum convietuiesc oamenii aia cu tine probabil ai si unele calitati care nu plictiseste persoanele din jur tau. orisicum esti o fire agresiva, violenta si lista continua, daca continui sa bati oameni si sa nu ai remuscari fata de ei si de lege probabil ca esti.asocialii sunt cei care nu prea au prieteni si nu sunt sociabili si multi din ei nu se pot integra. rezolvati problemele cu nervii la un specialist mai bine se pare ca party-urile nu prea te o ajutat. happy ah si apropo e mai bine asa cum esti dilie decat sa fii asocial si sa nu vorbesti cu nimeni. drumul tau catre iad e pavat cu intentii bune big grin cius :*

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru SunshineSunrise):

Nu fac misto apreciez ca nu mai jignit si pe mine happy take chare of you

| Simpatic a răspuns:

Ai nevoie sa mergi la un psihiatru/psiholog daca treaba nu este atat de grava pe cat pare poti incerca ceva ce vedeam prin filmele americane ceva de genul anger menagement, cred ca asta ai adica nevoie de a iti stapani furia.

| Mosotti a răspuns:

Daca e cea din poza, se vede putin pe figura ca e cam agresiva, sau persoana din poza chiar daca nu e ea.

Prietenu meu avea la fel, s-a dus la medic, i-a dat tratament si s-a rezolvat, dupa un timp n-a mai luat si a ramas bine, era cam ca tine dar totusi mai putin fata de tine.

Acuma depinde si de ce probleme ai avut in familie, daca ai avut o copilarie ok, daca parintii au fost okey si intre ei si cu tine.
Nu cumva tatal tau are impulsivitatea asta?! Ca daca o are, i-ai mostenit-o, si tot la doctor se ajunge.

Deci consulta un medic psihiatru, si el spune daca e de el sau de psiholog, ceva trebuie sa faci, ca faci dracu cine stie ce prostie de dai de dracu.

| iamprettybored a răspuns:

Știu ce ai că și eu am avut și încă mai am episoade de genul, dar foarte rar și mai puțin grav. Se numește nesimțire/egoism/lipsă de empatie, cum vrei să-i spui, este atunci când ți se pare că ești superior altora și că ești îndreptățită să le arăți că TU ai dreptate, tu MERIȚI să arăți că ai dreptate și trebuie să-i umilești, să-i pui la respect pe ceilalți, să se conformeze la ce spui tu, fără să conteze dacă îi rănești sau nu prin acțiunile tale, să nu cumva să te calce pe TINE pe bec, păi cine sunt ei față de tine? Corect? Ia analizează-ți puțin sentimentele. Ce simți când începi să te manifești așa? Doar furie oarbă sau și senzația de superioritate, de a-ți face ție dreptate?

Gândește-te numai dacă ție ți-ar plăcea să se comporte cineva cu tine la fel cum te comporți tu cu alții, să-ți facă o criză, să urle, să devină violent. Cum te-ai simți? Poate ai fi speriată, poate te-ai simți umilită, subordonată, jignită... nu știu eu. Gândește-te dacă ți-ar plăcea să se comporte cineva așa cum te-ai comportat tu cu alții. Gândește-te ce e în inima și mintea lor când tu te comporți așa. Și gândește-te și cum te simți tu când faci asta. Crezi că îți face bine să scoți toată ura și violența asta din tine? Îți faci singură rău.

S-ar putea să ai și anumite probleme de comportament/impulsivitate patologică de care nu ești vinovată. Dacă nu îți trece deși încerci să te controlezi, cel mai bine ar fi să mergi la un psiholog.

| anonimg a răspuns:

Chiar daca parintii tai sunt vinovati, nici tu nu esti fara vina. Daca ei nu ti-au oferit o educatie in privinta aceasta, atunci nu trebuie sa ramai nepasatoare, si trebuie sa inveti sa practici autocontrolul.
Daca nu ai mostenit caracterul unuia dintre parintii tai, atunci ai cultivat, ai dobandit un caracter violent. Aceasta se intampla din pricina ca suntem straini de acest autocontrol. Prin nepracticarea acestuia, autocontrolul (adica aceasta capacitate psihica) se pierde, se slabeste, si astfel ajungem sa nu ne mai putem stapani.
Este timpul sa-ti aduni toate puterile mintii, si sa realizezi cat este de important sa te stapanesti. Motive sunt destule; si le vei gasi pana acolo incat vei ajunge sa te urasti pe tine si viata ta, sa fii o povara pentru tine si pentru oameni. Dar nu trebuie sa vorbim de astfel de lucruri. Noi trebuie sa ne stapanim pentru ca asa normal, corect si drept. Lipsa de stapanire de sine ne face sa nu mai fim oameni. Si daca nu vom dobandi stapanirea de sine, o vom transmite copiilor nostri din generatie in generatie. Si asta pentru ca nimeni din linia genealogica nu a depus efort sa o opreasca, si niciunul nu a invatat pe altii stapanirea de sine.

Iti recomand ambele volume ale cartii "Minte, caracter si personalitate".
https://m.egwwritings.org/ro/folders/216
https://play.google.com/......ps/details

| Nostal a răspuns:

Cand se mai intampla zic sa stai pe loc, sa te linistesti si sa iti dai seama ca e gresit ceea ce faci

| Mosotti a răspuns (pentru Nostal):

Degeaba isi da seama daca are un caracter prost! Isi da seama f bine, dar i s-a tolerat, ca daca-i dadeai una peste ochi sa vezi cum se potolea rapidemente. Si parintii aia-s prosti rau. Sau ziceam sa iasa afara sa se descurce cum o fi, si am terminat povestea, daca nu se duce la doctor asa cum am zis. I s-a tolerat si subjuga pe toti. Sa nu faca asa si cu altii, ca si-o ia instant.

| StrongHeart a răspuns:

Descarca-ti nervii printr-o activitate, de regula sportul te ajuta sa scapi de frustrari, citit si incearca sa nu pui la suflet si sa nu lasi pe altii sa te enerveze, daca ii lasi ei au de castigat, daca te calmezi si actionezi rational tu ai de castigat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru alina2k18):

Corect!