| WeAreSmart a întrebat:

Am o problema cu cascatul. Casc toata ziua, foarte frecvent pina la lacrimare. Pot fi bolnav? (Baiat 16 ani)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MgdDroopy a răspuns:

Când dormi, dormi! :-) Dar somnul, în general, poate fi agitat, linistit, fără vise, cu vise urâte sau frumoase, etc. Si, in functie de tipul de sonn, tu te odihnesti sau nu.
Dacă visezi urât, nu te trezesti obosit si agitat? Sau dacă ai o pernă tare. Sau dacă nu dormi in patul tău.
E, asta trebuie să cauți tu, ceea ce te face să nu te odihnești. Sau mai bine zis, ceea ce te face să nu dormi profund.

9 răspunsuri:
| BoOoMbOnik a răspuns:

Probabil esti obosit. Incearca sa te odihnesti mai mult

| neutrino a răspuns:

"Cine se trezeste de dimineata, toata ziua casca"! Culca-te mai devreme si scoala-te mai tarziu, macar atunci cand programul iti permite.

| WeAreSmart explică (pentru neutrino):

Problema e ca cu cit mai mult dorm cu atit mai des casc laughing

| MgdDroopy a răspuns (pentru WeAreSmart):

Pentru ca, deși dormi mult, nu te odihnești. Lăcrimatul este normal.
Vezi care este cauza: mancarea, cola, fast food (mda..pt mine nu intră în categoria mâncare; mâncarea te hraneste), perna, patul.

| WeAreSmart explică (pentru MgdDroopy):

Cum adica nu ma odihnesc? dar cand dorm ce fac?

| MgdDroopy a răspuns (pentru WeAreSmart):

Când dormi, dormi! :-) Dar somnul, în general, poate fi agitat, linistit, fără vise, cu vise urâte sau frumoase, etc. Si, in functie de tipul de sonn, tu te odihnesti sau nu.
Dacă visezi urât, nu te trezesti obosit si agitat? Sau dacă ai o pernă tare. Sau dacă nu dormi in patul tău.
E, asta trebuie să cauți tu, ceea ce te face să nu te odihnești. Sau mai bine zis, ceea ce te face să nu dormi profund.

| PedoBarbie a răspuns:

Mai e o întrebare în genu': http://www.tpu.ro/......am-12-ani/

| MgdDroopy a răspuns:

Mercic happy
Dar sa imi spui daca ai reusit sa scapi, da? happy

| WeAreSmart explică (pentru MgdDroopy):

Da! mi-am luat o saltea din lina naturala si in 6 ore ma satur de somn :3

| Bianca_Bia_2000 a răspuns:

Du-te la doctor.