| xxdd a întrebat:

Am o problema cu un dinte, sau ce-a mai ramas din el. deci mai am decat partea din spate a dintelui, restul s-a spart si gingia e cam. thinking nu stiu cum sa zic, dar se misca..., adica e cam rupta sau ceva in gen.

Acum 2 ani am fost la dentist, cand inca gingia nu avea nimic, si a trebuit sa-mi scoata nervu, dar n-am suportat si nu l-am scos, si acum asta...

Cam cat ar costa sa ma duc iar sa-mi scoata restul dintelui sau sa taie cumva gingia?thinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vladimir23 a răspuns:

Pai daca ai zis cai ai un ciot de dinte posibil sa til scoata si fara a taia gingia (ciot adica sa fie iesit in afara ) daca nu se poate manevra si prin impingerea unui instrument dentar pe langa gingie si dinte si nu trebuie sa ti taie gingia.De costat cred ca ajunge cam 30-40 de roni. Iti recomand sa te duci din timp ca daca o sa faci o infectie va fi mai grav acum daca zici ca se misc e bine se poate scoate daca este umflat inseamna ca ai infectie si nu se pot face extractii de dinte. Sper ca ti-am fost de ajutor.

3 răspunsuri:
| TheClassicGuitar a răspuns:

I-a o ata si prinde-o de maner =]]

| yanis a răspuns:

Depinde de "dintar". intre 30 -80 ron.

| showtime1 a răspuns:

Mama a avut ceva de genul la o masea. Stiu ca i-a scos maseaua(cred ca si nervul) si a dat vreo 120 lei. ceva in genul. Sanatate!happy