| Kitty11Kat a întrebat:

Am o problema de cand eram mica.Din cauza tantarilor si pentru faptul ca m-am scarpinat, am ramas cu niste pete maronii pe picioare si pe maini.Problema e ca sunt foarte multe, nu imi pot lasa picioarele la vedere.Am fost la dermatolog si mi-a spus ca nu pot face nimic.Ar trebui sa incerc alt dermatolog, credeti ca pot scapa de ele vreodata? Am auzit si de ceva operatie cu laser pentru depigmentare, ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Stai linistită că urmele vor dispărea cu timpul. Mai greu, va dura...
Dacă poți, stai la soare, ca să te bronzezi si vei observa că urmele se vor estompa foarte, foarte mult.
Și când te mai pișcă vreun purice sau vreun țânțar, pune un pic de oțet (nu spirt), pentru îndepărtarea mâncărimilor. Și nu te mai scărpina, până îți faci răni, fiindcă dacă mai iei și cojițele jos, in repetate rânduri, afectezi țesutul și vei rămâne cu urme inestetice.
Poți folosi și un unguent cu untul pământului și arnică (crema se foloseste in mai multe scopuri, dar e bun si pentru semnele rămase in urma rănilor).

| Donsavas a răspuns:

Tatuaje sau depigmentare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia preventiv zinc si un complex de vitamine B, daca te mai inteapa aplica gheata pe locul respectiv. Eu am observat ca daca mananci plante cu frunze verzi iti dispare mancarimea. Nu recomand operatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa iti faci peeling chimic pe picioare si stratul superficial de pielea va cadea cu tot cu pete.

| Naavin a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa te operezi. Incearca prima data asta:
Iti dau un remediu naturist, fitoterapeutic, pe care trebuie sa il folosesti vreme mai indelungata, dar la sfarsit, vei scapa pe viata de ele- sa speram ca va functiona si la tine.

Iti trebuie Galbenele proaspete: flori, frunze tulpini. Le speli bine cu apa rece, si asa ude, le tai mai marunt apoi le dai prin storcatorul electric pentru suc. Sucul obtibut il tii la frigider pentru maxim 1 sapt. jumate.
Seara, dupa ce te speli cu un sapun fara prea multi aditivi, de ex un sapun de casa, natural, sau un sapun cu sulf, aplici pe zonele pigmentate acest suc, intr-un strat cat de cat gros. Nu fa economiehappy. Il lasi asa peste noapte, iar dimineata daca esti verzui pe picioare te speli.

Eu l-am folosit acest remediu la hiperpigmentarea lasata de acnee. Se spune ca poate ajuta si in vindecarea cancerului de piele, a semnelor din nastere sau a hemangiomului.

Sper sa iti fie defolos!