| AlinutzaRouz a întrebat:

Am o problema, de cateva zile se intampla ceva cu maxilarul meu inferior, la locul unde se intalneste cu cel superior. Se blocheaza cumva si incepe sa ma doara. Nu pot deschide gura numai 2-3 cm k dupa aia ma doare, ca si cum ar fi ceva ce sa o impiedice sa se deschida mai tare. Abia pot sa mananc, imainte imi trecea dupa cateva minute, dar azi ma tine asa de 4 ore. ce am? ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se numeste trismus si are numeroase cauze. Cea mai frecventa este o infectie la o masea, care se intinde spre articulatie. Eu te sfatuiesc sa mergi la medicul de familie si apoi sa iei o trimitere pentru un medic de chirurgie oro-maxilo-faciala ca sa gaseasca cauza acestei manifestari.
Nu vreau sa te sperii, dar exista numeroase cauze grave de trismus, asa ca ar fi bine sa ajungi repede la medic, de preferat maine dimineata.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Hinata... trismusul... pentru ca asa se numeste ce ai tu poate fi cauzat de multe... nu ai cumva o plombita noua? o plomba pusa de cateva saptamani? zile? o plomba inalta facuta la maselele din spate poate da astfel de simptome, o infectie la molarul de minte inferior sau chiar si eruptia maselei de mine poate duce la trismus si blocarea articulatie, o anestezie facuta langa articulatie (la spix) care nu a fost facut corect poate da trismus si multe altele... nu te speria ...mergi la un stomatolog cat mai repede posibil... o sa te trimta mai mult ca si sigur la un film si o sa ii dea de capat care este cauza... multa sanatate

| psiholoaga a răspuns:

Si mie mi se intampla uneori, foarte rar, mai ales cand stau mult in frig. Nu stiu ce e, eu merg intr-un loc cald, imi relaxez maxilarul si il ridic putin, in partea opusa celei in care e blocat. Doare putin, dar isi revine, fara sa il fortez.

| www a răspuns:

Mi s-a intamplat odata, m-a tinut toata ziua dar a doua zi nu am mai avut nici o problema, nu stiu ce e, mai asteapta si vezi daca iti trece, daca nu du-te la doctor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut si eu o problema ca asta cand eram ma mica.
Mi'a trecut de la sine.
xoxo
by dydee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, cel mai probabil este un defect la articulatia ATM adica in fata urechii unde se intalneste mandibula cu maxilarul. De multe ori trece de la sine, fiind asociata cu cresterea si agravata cand se schimba clima, curent etc. Dar daca acel cartilagiu afectat este deja bolnav, situatia se complica, fiind foarte greu de tratat. Se poate pune saculet cald cu sare pe articulatie si evitat curentul rece. Daca sunt plombe sau lucrari in gura pe acea parte poate fi una mai inalta care trebuie urgent refacuta. Dr. Mihai Fasola