| Incapatanatul11 a întrebat:

Am o problema de mic cu lipsa de calciu, cand eram copil din lipsa de educatie si saracie nu m-am dus la stomatolog si mi-au cazut toate maselele de jos in afara de una. Asta este si ea cariata pana la radacina dar nu ma doare si ma mai ajut cu ea la mestecat, specific ca mestec doar pe partea stanga unde e maseaua asta. Problema e ca mi s-a ros gingia pe partea exterioara si mi-a iesit jumatate de radacina pe afara. Nu ma doare maseaua dar vreau sa stiu de la ce-o fi evoluat asa? Daca ma duc la doctor sigur o sa-mi zica sa mi-o scot pentru ca nu se mai poate plomba si ma vor indruma spre pus masele. Nu as vrea inca sa mi le pun pentru ca nu stiu cat e de bine sa leg o masea noua de una de minte (le am pe toate si sanatoase).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| matraguna1 a răspuns:

Desi incerci sa eviti momentul, trebuie sa mergi la un stomatolog. Ce descrii tu aici nu e deloc ok. Fa-ti putin cate putin la dinti. Macar sa poti sa te bucuri si tu de mancare fara sa te gandesti constant cum sa mesteci si cat o sa te mai tina maseaua. Sper ca iei si suplimente cu calciu. Ajuta la mentinerea dintilor sanatosi.

| EBE a răspuns:

Pai cel putin du-te la stomatolog sa afli parerea unui specialist...ca poate vei ramane si fara ceilalti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate lipsa de educatie nu s-a corectat deloc. Du-te la dentist, nu mai sta in halul asta. E scarbos.
Si sa stii ca nu de la lipsa de calciu se cariaza dintii ci de la lipsa de igiena si de pasta de dinti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie neaparat sa te duci la dentist.