| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema.sad de vreo 2 saptamani am o secretie vaginala care are un miros nu tocmai urat dar deranjant.Cand am fost pe stop[acum 2 saptamana] in ultima zi la fel mirosea... dar pot sa zic ca nu in fiecare zi miroase, ci o data la 2 zile.Trebuie sa specific ca sunt virgina, am 16 ani, in fiecare zi fac cate un dus vaginal.

Nu vreau sa merg la ginecolog!crying

As putea face ceva sa scap de asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SweetCandy a răspuns:

Nu cred ca e ff ok sa faci dus vaginal zilnic, ideal ar fi cam de doua ori pe saptamanahappy
secretia poate fii o infectie care poate fii tratata doar printr-o vizita la ginecolog urmata de tratament!
du-te la medic acum cat este timpul pentru a nu regreta mai tarziu!
daca esti virgina ginecologul mai mult va discuta cu tine si nu ai de ce sa te temi, este un medic, asta ii este meseria...happy

succes si multa sanatate!

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dusurile vaginale sunt foarte periculoase pentru sanatatea vaginului. Trebuie sa te speli normal, cu apa calda si sapun. Iar in timpul menstruatiei, nu e normal sa te speli o data pe zi, ci trebuie sa te speli macar la fiecare 6 ore.
Eu cred ca ai facut o infectie, fie din cauza nerespectarii conditiilor de igiena (si excesul e o problema), fie din cauza constipatiei. Din pacate va trebui sa te duci la ginecolog. N-o sa-ti faca nimic ingrozitor, nu te va consulta ca pe o femeie, iti va recolta doar din acea secretie mirositoare pentru a fi analizata si a afla care e cel mai bun tratament.

| emy a răspuns:

Imi pare foarte rau, dar trebuie sa mergi la un medic ginecolog, fie ca vrei, fie ca nu. El este cel mai in masura sa-si dea o parere.Nu te lua dupa ce spune X sau Y, caci ei nu pot sa stie mai bine ca un medic.Treci peste rusine si du-te cat mai repede! Nu este bine sa tot amani. Din contra, e mai rau.Iti doresc multa sanatate!

| Andreea24 a răspuns:

Intra-devar, nu este foarte placut sa mergi la ginecolog daca esti inca virgina dar daca aceasta secretie persista ar trebui sa mergi, chiar daca nu iti face mare placere. Ai luat cumva antibiotice in ultimul timp? S-ar putea sa te fi molipsit cu o candidoza, efect advers al consumului de antibiotice. Orice ar fi insa, daca persista nu este tocmai bine.
Te sfatuiesc sa renunti la dusurile vaginale prea dese si sa folosesti geluri de dus cat mai putin parfumate. Poti folosi ceai de musetel pentru dusul de seara.
Succes.

| Monique_3125 a răspuns:

Buna! si eu am chestia asta...este de culoare galbuie, asa? nu stiu daca exista ceva impotriva ei... dar stiu de la unele colege k asta apare inainte sa-ti vina prima data menstruatia... dar poate ca continua si dupa...Hug!>big grin

| Tessy a răspuns:

E un alb-galbui si e consistenta...

| juniper a răspuns:

Mai nimanui nu-i place dar trebuie sa mergem

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai nu e bine ce faci, nu trebui sa faci dus vaginal pentru ca modifici flora vaginala si apoti faci infectie sau poate ai facut deja. Dusul vaginal se face cu anumite medicamente sau substante si doar la indicatia medicului. Incearca sa faci o pauza, sa vezi ce se intampla si daca nu se amelioreaza mergi la medic. Cauta mai multe pe net despre igiena intima si limiteaza-te doar la organele genitale externe. Sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu dude la ginecolog!