| anonimaalee29 a întrebat:

Am o problema destul de indelungata si urata. De vreo 5 luni sunt constipata. Si nu stiu ce sa mai fac sa scap. Din cauza constipatiei am avut apendicita. M am operat in noiembrie si o perioada mi am revenit, "ieseam" zilnic. Dar dupa iar a revenit constipatia. Nu stiu ce sa fac sa scap de ea. Este foarte naspa senzatia. Imi simt burta plina mereu. Beau destula apa, mananc multe ciorbe si supe, beau ceaiuri si lapte, foarte rar mananc ceva fast-food....Nu stiu care este cauza.Cateva sfaturi va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| HazelEyes77 a răspuns:

Ideea e ca ai un tranzit intestinal mult incetinit, o digestie lenta si in cazul asta constipatia e inevitabila. Colonul trebuie evacuat cu regularitate ca sa si mentina starea de sanatate astfel se imbacseste de materii mucoide, parazitii, toxine si intreg organismul are de suferit. In cazul asta trebuie sa adaugi in alimentatie neaparat fibrele mai intai intr o cantitate mai mica ca ulterior sa cresti doza. Consuma la mic dejun iaurt cu tarate de psillyum, ovaz, secara, seminte de chia, de in. In magazinele naturiste dar si in supermaret gasesti mixuri de seminte sau tarate de cereale cominate care au o eficienta sporita. De asemenea un bol de cereale integrale fara adaos de zahar gen fulgi de ovaz, secara, orz, grau simple sau in combinatie cu fructe uscate ajuta foarte mult. Bineinteles ca trebuie sa consumi si o cantitate mai mare de apa sau ceaiuri medicinale detoxifiante, depurative care contin senna, lemn dulce, urzica, soc, cicoare, brusture etc. Fibrele alimentare actioneaza ca o matura care curata intestinele si colonul de resturile nefolositoare organismului respectiv materiile fecale si intensifica tranzitul intestinal. Si miscarea zilnica e foarte importanta deoarece constipatia e efectul unei vieti sedentare si consumului de alimente nesanatoase. Poti sa faci si un control la medicul gastro-enterolog si o ecografie si poate sa ti prescrie ceva. Multa sanatate

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu am rezolvat aceasta problema band in fiecare dimineata cate o cana de cafea. Nu stiu daca este recomandabil, dar nu am gasit absolut nici o alta solutie.

| anonimaalee29 explică (pentru Brigaela):

Multumesc de sfat, dar nu vreau sa beau cafea fiindca provoaca dependenta.

| Adry05 a răspuns (pentru Brigaela):

Ultimele studii se cam lauda ca o cescuta de cafea face foarte bine doar sa nu fie bauta pe stomacul gol.

| Brigaela a răspuns (pentru anonimaalee29):

Asa este

| Brigaela a răspuns (pentru Adry05):

Are efecte bune, dar da dependenta si vei ajunge repede sa cresti doza

| Adry05 a răspuns (pentru Brigaela):

Dar nu trebuie chiar bauta zilnic, eu beau doar cand simt ca-s obosita sau am ceva important de facut si n-am suficienta energie. Bauta de vreo 4 ori maxim pe saptamana eu zic ca e ok. Beau in regimul asta de un an sau 2 si nu-s dependenta chiar deloc.

| Brigaela a răspuns (pentru Adry05):

Eu beau de 5 ori pe săptămână cate o cana. Dependenta s-a instalat cam in al saselea an, asa ca acum, daca nu dorm peste 6 ore si nu beau cafea ma doare capul. Prin urmare, in weekend e cam nasol, ca trebuie neaparat sa dorm 6 ore jumate pe noapte, sau sa beau cafea daca dorm mai putin (ceea ce evident mi se intampla macar in 2-3 zile pe luna)

| Adry05 a răspuns (pentru Brigaela):

Si mama e la fel. Si a ajuns sa bea 2 cesti pe zi, daca nu, o doare capul.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu are nici o legatura constipatia cu apendicita, ca atare, chiar si dupa ce ai scos apendicita, tot constipata esti!
Constipatia se rezolva din dieta!
Tot ceea ce manaci iti afecteaza digestia si evident ajungi constipata.
Elimina produsele care te pot constipa!

Bea in fiecare dimineata pe stomacul gol si seara inainte de culacrea, cate 1 cana de 200 ml de chefir (kefir), asta iti va regla scaunul si vei iesii zilnic afara. Chefirul, este cel mai complet probiotic natural, care contine du-te de bacterii sanatoase si benefice pentru colon si te scapa de constipatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E posibil ca in timpul operatiei doctorul sa iti fii pus intestinul gresit, stiu cazuri care au patit si dupa se tot constipau. Constipatia atat de indelungata nu e normala. Du-te la o ecografie.