| Oana4340 a întrebat:

Am o problema... fumez de la varsta de 14 ani, acum am 16 ani.Toti prietenii imi spun ca trebuie sa ma las de fumat, parintii mei imi spun acelasi lucru.Plus ca platesc foarte mult pe ele si pot face alte chestii cu bani, nu sa ii cheltuiesc pe tigari.Cum as putea sa ma las de fumat? Am incercat cu Nicotine dar tot nu am putut sa ma las. Aveti alte idei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| kaya a răspuns:

Fetita mamei si a tatalui din ce spui... odata ce ei ti-au acceptat moftul asta care practic iti omoara sanatatea. E groaznic ca un copil de 16 ani cu tigara in gura, mai ales o fata... ce este mai groaznic e ca nu ai ce face cu bani si iti permiti sa ii arunci pe ceva ce te va afecta in timp.
Tigara este un obicei foarte prost si din cauza tigarilor sunt multe riscuri sa te imbonlavesti mai ales ca sanatatea ta este foarte frageda la varsta asta, plamani unui copil sunt foarte sensibili si in fiecare zi tu aduni acolo tot ce este rau, fumatul grabeste aparitia ridurilor si duce la imbratranirea tenului mult prea devreme, cu timpul va aparea o tuse groaznica de care nu vei scapa, tigara taie pofta de mancare si riscul de a face cancer va creste si nu numai cancer, sunt foarte multe boli ce pot aparea din cauza fumatului, cere parerea unui specialist si te va lamuri cum e cand un copil incepe sa fumeze de la o varsta atat de frageda.
Asa ca gandeste-te bine si nu spune NU POT, daca vrei cu adevarat trebuie sa AI VOINTA.

11 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Am la activ un trecut tabagic de peste 20 de ani( 1 pachet/zi )--- de 2 luni, fara niciun alt motiv decat propria mea dorinta, am renuntat la fumat cu ajutorul tigaretei electronice --- acum, dupa 2 luni, folosesc nicotina "low"( am inceput cu " high" in prima luna!). Presupun ca, "procesul " de dezintoxicare va mai dura inca alte cateva luni dar, sunt motivata sa perseverez vazand ca, asa cum spui si tu, pot face multe alte chestii cu cei 300 lei /luna "nebagati " in plamani! Numai bine!

| Ea12345 a răspuns:

Pur si simplu baga'ti in cap ca nu mai vrei si gata! Si daca te roaga prieten, nu fi tentata sa iei,,, ca tot e moca". Stiu cum e.Nu e usor, dar nici greu.Iti afecteaza mult sanatatea, viitorul...Intr'o buna zi poate vrei sa ai copii sanatosi, nu crezi?
Succes!

| Demoiselle a răspuns:

Oana, ai o problema f grava... Da-mi voie sa iti fac putina morala.
In primul rand ai niste parinti iresponsabili. Cum adica:`parintii mei imi spun sa ma las de fumat`? Te-as bate fata draga, pana ti-ar iesi fumul pe nas.
In al 2lea rand esti f slaba...la figurat. Asta cu fumatul este ceva minor, nu pot sa cred ca nu reusesti daca intr-adevar iti propui. E imposibil.
Banuiesc ca nu te mai atinge faza cu sanatatea, dar gandeste-te la bani... ii arzi. Un prieten mi-a marturisit ca a fumat in 3 luni 17 milioane vechi. Goddd! Gandeste-te cate haineee, cati cerceiii, cata ciocolataa ti-ai lua de 17 milioane. Te sabotezi pe tine insati.
Si ca sa ce? Ca sa iesi in evidenta printre pustanii de clasa a10a? Ca sa fi tu aia smechera care fumeaza la coltul scolii?
Nu vezi Oana draga ca majoritatea fumeaza? Asadar, te anunt ca daca vrei sa iesi in evidenta schimba-ti strategia: Nu mai fuma!
Scz-ma dar nu cunosc nicio alta metoda pentru a te lasa de fumat in afara de VOINTA.
Semnat: eu, 17-18 ani, nefumatoare, din familie de nefumatori.
PS: fac pariu ca parintii tai fumeaza!
Fum bun!

| Baton a răspuns:

Nu stiu cat fumezi pe zi dar oricum nu e bine sa fumezi de la varsta de 14 ani, dar acum conteaza mai putin.
Daca ai incercat cu nicotine si alte chestii din astea si nu ai reusit atunci probabil ca mai multa vointa ai avut sa fumezi decat sa te lasi tongue

intai trebuie sa vrei si sa iti doresti sa te lasi.
Eu acum ceva vreme nu am incercat porcarii contra cost ci am avut vointa sa ma las.
De exemplu inainte fumam tigari ieftine gen LM, viceroy, ronson si ce mai erau prin 2007 ieftine, dupa ce mi-a intrat idea in cap ca vreau sa ma las de fumat am trecut la ceva mai scump...kent,dunhill sau virginia slims (alea erau cu vanilie, foarte faine) si chiar daca dadeam mai mult pe ele fumam dupa un timp mai putin pentru ca daca fumezi tigari tari corpul este obisnuit cu ele si iti cere in continuare, iar eu fumand ceva mai slabe. unele chiar nu simteam ca fumez.corpul cerea mai putin...
dupa vreo 2 luni simteam ca nu mai aveam nevoie de ele desi consumam energizante si cafea tongue deci am continuat sa fumez aceleasi tigari scumpe tongue
oricum ajunsesem intr-o perioada cand nu imi mai permiteam acele tigari si le-am lasat de pe o zi pe alta deoarece corpul nu mai cerea tone de nicotina.
Acum cand vreau intr-o zi sa ma opresc din fumat dupa ce mananc de ex cina beau un pahar de lapte.si sincer sa fiu chiar de fumez tigari tar nu mai pot fuma.nu simt ca mai am nevoie. dar nici nu stau cu gandul numai la tigari.
acum depinde ce fumezi si cat fumezi...depinde ce companie ai, prieteni, parintii daca fumeaza.sau daca poti fi influentata usor.
pana la urma totul depinde de tine si nu de un nicorete sau alte porcarii.
Succes!

| VariantaVerde a răspuns:

Am avut si eu aceeasi problema am inceput sa fumez de la varsta de 12 anibig grin si acum am 16 si in ultima perioada fumam aproape 1 pachet pe zi...si dintr-o data le-am lasat, ca sa le lasi trebuie sa ai vointa...incearca sa te abtii eu asa am reusit si incet incet cand te vei gandi ca vrei sa fumezi vei zice ca nu mai bine nuhappy

| LaLa_5622 a răspuns:

Trebuie sa ai vointa, ai de abia 16 ani... daca nu te poti lasa acum atunci cand? chiar nu te poti abtine? eu cred ca e doar o fita asta cu "nu ma pot lasa" ai mai multa incredere in tine!
succes!

| yogeo12 a răspuns:

Pai sa stii ca fumatul afecteaza intreg corpul chiar si creierul(daca nu stiai)sunt niste plasturi la farmacie nicorett am auzit functioneaza

| Tomitzza a răspuns:

Pai 1)o vointa super-ultra puternica ANTI-FUMAT!
2)incearca sa scazi nr lor pe zi cu cate una. ex:azi 10(sau cate fumezi tu), maine 9, paimaine 8... te-ai prins tu.
3)cand vrei sa fumezi bea un pahar cu apa, mananca ceva, alearga, uita-te la TV(pentru a nu te mai gandi la ele)
4)mergi la medic si consulta-te cu el in aceasta privinta
5)du-te intr-un spital si daca cunosti vreun medic de acolo, roaga-l sa-ti arate niste radiografii ale oamenilor cu prbleme GRAVE cu plamanii(posibil si de la fumat. ex:cancer, tumori etc.)

| Zole a răspuns:

Iti zic eu cum... odata ce incerci ceva de la spice iti ajunge pentru 2-3 saptamani TE SIMTI super
Si nu dai multi bani, nu te intorci la tigari normale

Glumeam happy nu fa asta nu e bine
In loc sa-ti iei tigari ia-ti si tu. nu stiu o revista ceva
si refuzai pe prietenii tai care iti ofera tigarii

| OnTheTop a răspuns:

Prietenii iti spun, parintii iti spun sa te lasi, pai lasa-te frate. Nu iti trebuie nu stiu ce Nicotine sau alte prostii. Iti trebuie vointa! Asta e cel mai important. Daca mai ai acasa tigari si vrei sa aprinzi una, arunca tot pachetul. Si daca totusi mai cumperi un pachet, arunca-l! Pana cand o sa iti dai seama ca iti dai bani pe nimic. Iti urez succes!

| HamsterescuCezar1980 a răspuns:

Oana, te inteleg si uite cateva sfaturi:
cumpara o tigara electronica (fumezok.ro)
dupa doua luni de fumat din ea treci pe guma super mega mentolata.
Bafta!