| Goddessss a întrebat:

Am o problema giganta.
de săptămâna trecută mi se întâmplă niște chestii foarte ciudate la gust si miros.
stiu ca săptămâna trecută am mâncat într-o zi niște portocale seara, iar noaptea m-am trezit de 5 ori sa ma spăl pentru ca simțeam gust de ceva stricat.
bun, noaptea aia a fost horror.
după ce tot treceau zilele, am observat ca fiecare chestie pe care o miroseam era ff schimbata.
pasta de dinți avea gust de amoniu extrem de ciudat, dezinfectantul miroase a stricat, deși nu era, ca tot imi intrebam prietenii, fructele la fel.
bun, azi mi-a gătit mama cartofi dulci cu carne de porc si efectiv numai ce am mirosit carnea si m au luat toți dracii.
am simțit o ca pe un cadavru, mi s-a si făcut piele de găină.
m-am dus iar, am mirosit altceva, vai de mine, era si mai rău.
deci orice carne ar fi eu una nu o mai pot manca.
săptămâna trecută când am făcut sport zilnic, am transpirat puțin dar am mirosit dmn feri a ceva fier sau oțel, când m-am mirosit am crezut ca si vomit.
efectiv asa ceva nu am pățit veci.
ce doamne se întâmplă, ținând cont ca covid nu am avut si totul e ok? am ceva cu stomacul?
prefer sa nu am gust decât sa simt ceea ce simt acum

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

In primul rand mergi la un internist si mai apoi la un orlist, neurolog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa cum descrii tu, prezinti cacosmie (distorsionarea mirosurilor inspre urat), iar aceasta poate avea mai multe cauze, printre care sinuzita/rinita/infectii de tract respirator superior, diverse traumatisme craniene prin care sa-ti fi afectat caile de conducere a mirosului, inhalarea unor agenti chimici care s-ar putea sa fi fost caustici pentru receptorii tai olfactivi, ba chiar si un cancer de sinus etmoid sau o problema la nivelul ariei cerebrale care proceseaza mirosul, desi sper sa nu fie chiar asta. Fara sa te alarmez, sfatul meu e sa te duci la un neurolog si sa-l lasi sa te examineze cu atentie si sa-ti dea toate trimiterile de care ai nevoie. Sanatate multa!

| Goddessss explică (pentru anonim_4396):

Mersi frumos, doamne ca nu mai rezist

| Jessica1235 a răspuns:

Am pățit si eu asta anul trecut, aveam mereu un miros foarte, foarte urât in nas, orice miroseam simțeam un miros foarte urât, cu gustul nu mai știu cum era. Am sunat la medic și mi-a prescris un medicament pentru 10 zile și o cremă specială pentru nas. Am avut o infecție la sinusuri, ceva de genul.
După a mai trecut timp până mi-am revenit, adică nu am m-ai avut miros deloc iar gust aveam foarte puțin. Într-un timp destul de scurt au început să mi se regleze și gustul și mirosul, am avut o perioadă extrem de ciudată. De exemplu într-o zi am mâncat niște cipsuri sărate dar eu le-am simțit extrem de dulci, cred ca acea zi a fost punctul culminant, după acare am început să îmi revin. Nu spun că așa o să pățești și tu dar e posibil să treci prin ce am trecut și eu, e foarte aiurea să simți mirosul acela în fiecare moment. Însănătoșire grabnică îți doresc happy

| Goddessss explică (pentru Jessica1235):

Sigurat am cu sinusurile

| Jessica1235 a răspuns (pentru Goddessss):

100%