Întrebare recomandată | Crazygirl11223344 a întrebat:

Am o problema grava.
Deci...eu am tinut regim de la 8 ani pana la 10 ani strict fara dulciuri,fara prajeli,de sarbatori mancam dar nici atunci nu ma lasa am fost diagnosticata cu colesterol si din cauza aia, ei bine de la 10 ani am inceput sa fiu mai "rebela" si am inceput sa mananc dulciuri,prajeli in PROSTIE pe motivul ca eram slaba si ma saturasem de pui fiert, legume si bla bla de 1-2 ani nu pot sa stau o zi fara dulciuri am un apetit foarte mare de mancare si imi este foarte frica sa nu am diabet(colesterolul este mostenit) sa incep la 13 ani cu insulina e cam nasol. oricum am deja multe probleme de sanatate..este posibilitatea sa am diabet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Colesterolul îl avem toți, cel produs de organismele noastre, iar cel extra, care se depune pe interiorul vaselor de sânge, cel preluat din mâncarea de origine animală este periculos și foarte periculos și nu ai cum să îl moșteneșți de la părinți, poți moșteni doar obiceiurile lor proaste.

Iar în diabet, la fel, poți să dai și din cauza alimentației de origine animală, grăsimilor în special. Dar cel mai bine ar fi să-ți faci niște teste/analize, ca să te lămurești ce și cum. Dar nici să continui în acest ritm, relaxându-te că încă nu ești diabetică, nu îți recomand, pentru că în timp ai toate șansele să devii.

| cristi202 a răspuns:

Nu. Nu inca. Nu chiar de la 13 ani.
Dar hai sa vedem citiva factori care favorizeaza diabetul.
1) Esti grasa, ai mult mai multe kg decat in mod normal? Ai o predispozitie la diabet.
2) Ai vreun parinte/bunic cu diabet? Diabetul se transmite si ereditar.
3) Faci miscare? Daca nu, risti sa ajungi la diabet. Sedentarismul e una din cauzele diabetului.
Dar, pana sa il faci, cred ca mai e. Pentru ca tu spui doar de frica de diabet, nu si de ce te doare. Bei multa apa? Urinezi des? Te dor picioarele, ai probleme cu vederea (diabetul ataca intii picioarele si ochii)? Ti se face rau dupa ce am mincat? Sunt unele din semnele diabetului, daca nu le ai, inca nu ai diabet. Si inca ceva: insulina nu se ia la inceputul bolii, ci abia cand ea a avansat la un anumit stadiu. Bunica mea a avut ani de zile, si a trait fara insulina.

Bula
| Bula a răspuns:

Te sfatuiesc sa inlocuiesti dulciurile cu fructe coapte, mancarurile de fast food cu cele din retetele sanatoase ale bunicilor si strabunicilor, iar in loc de stat langa calculator si telefon inscrie-te la orice sport, pe care sa prectici de 3-4 ori saptamanal.

In vacante mergi la rude sau cunostinte de la tara: vezi ce- si cum se mananca acolo; BIO, direct la sursa.

La tara nu prea vezi copii grasi ca la oras! Gandeste-te: de ce?

| AvalohAlyn a răspuns:

Diabetul nu il faci de la dulciuri..asa mi-a zis mie un medic.

| Adry05 a răspuns:

Tocma c-ai exagerat cu dulciurile organismul tau s-a obisnuit cu zaharul si ti-l cere in permanenta.
N-avem noi de unde sa stim daca ai diabet, asta doar medicul poate stii.

| Violleta2022 a răspuns:

De la colesterol marit nu este nevoie sa tii un regim alimentar atat de sever cat ai tinut tu, diagnosticul este altul, cel mai probabil un diabet mostenit sau vreo hepatita.
Discuta cu parintii tai si afla adevarul!

| ALGator a răspuns:

Ești singura pe lume?
Cine a hotărât regimul acesta, părinții sau medicul? Ai diagnosticul exact, de ex pe o foaie de la doctor?
Diabet nu se face doar din mîncare.
Ar trebui dacă nu există serioase contraindicații de la medicul tău, nu din auzite, sa mănânci de toate.
Ai macar o soră medicală la școală cu care să poți vorbi?

| MambaLee a răspuns:

Ce zici de niște analize medicale?