| Kleb a întrebat:

Am o problema la piept...Sunt baiat am 15 ani si partea din stanga a pieptului este iesita mult mai mult in relief decat cea dreapta, cred ca ster se numeste acea parte...Nu este vorba de dezvoltare inegala, cred fiindca nu am deloc muschi pe piept, osul este iesit. Ce sa fac sa i pot aduce la acelasi nivel? Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Nu imi dau seama la ce te referi. E posibil sa ai ginecomastie. Ne poti da o poza?
Desigur, tot la medic trebuie sa apelezi, nu te trateaza nimeni pe TPU. Nici diagnosticul nu avem cum sa ti-l dam corect, mai mult te incurcam. (fara intentie, desigur)

| AC4S4 a răspuns:

Din ce spui, as putea crede ca ai Pectus carinatum.
https://www.medicalnewstoday.com/articles/320836.php

Cel mai bine mergi la un doctor si ii spui in special despre aceasta problema. El ar putea sa stie si mai bine ce ai si cat de grav este. In general, din cauza acestei malformatii, nu ai si probleme cu inima sau de respiratie. Problemele, deseori, sunt doar estetice.

| Kleb explică (pentru AC4S4):

Exact, probleme sunt doar estetice, nu m-a durut inima sau altceva...mi e cam frica sa merg la medic, poate va trebui sa ma operez

| AC4S4 a răspuns (pentru Kleb):

Exista operatii pentru aceasta problema. Mai sunt si alte solutii. Cel mai bine e sa mergi la medic si sa vezi daca iti afecteaza sanatatea cumva. Nu te opereaza nimeni daca nu vrei. Nu stiu ce sa zic de operatie. Sunt oameni care spun ca nu s-a remediat deloc sau s-a inrautatit. Desigur, altii spun ca s-a remediat aceasta "malformatie".

Ca solutie am mai vazut bodybuildingul. Mergi la sala, eventual te ajuta un instructor, si pui niste masa musculara pe tine. Astfel, aceste probleme estetice se vor observa mai putin.

| Kleb explică (pentru AC4S4):

Asta m-am gandit si eu sa ma apuc de sala...mi se pare mai ok

| aXy99 a răspuns (pentru Kleb):

Asa e, mai bine mori decat sa te operezi. Imi place cum gandesti.

| Kleb explică (pentru aXy99):

Sincer mai bine nu comentai...Intelegi ca eu nu am nici o durere? Pe mine ma deranjeaza doar estetic, nu imi place cum se vede...nu imi afecteaza cumva sanatatea

| aXy99 a răspuns (pentru Kleb):

S-ar putea ca in viitor sa imi multumesti ca am comentat. Daca nu ai nicio durere nu inseamna ca nu ai nicio problema. Nici cancerul nu produce dureri pana nu ajunge in stadiul 4. Nu spun ca ai tu asa ceva, spun doar ca ai putea avea o problema si risti sa o agravezi ignorand-o. De ce sa risti? E sanatatea, poate chiar viata ta in joc.

| Kleb explică (pentru aXy99):

Ok multumesc

| Vvistula a răspuns:

Du-te la doctor mai bine, cine stie ce auzi pe aici si mai rau te sperii.

| Kleb explică (pentru Vvistula):

Ai dreptate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca este rezultatul masturbarii excesive.

| Kleb explică (pentru anonim_4396):

Eu asteptam raspunsuri serioase.