| mikesilwa a întrebat:

Am o mica problema,nu e mare insa ma deranjeaza,prea multi intreaba!
Sunt baiat,merg la sala deja de 1, 3 ani.
Cred ca de mic m-am nascut cu partea dreapta a pieptului cu 0, 5 cm mai in fata decat partea stanga, adica o parte e mai in urma decat cealalalta.Nici nu stiu sigur.
Pactus carinat ceva de genu!
Imi sugerati ceva, exercitii sau singura modaliatate este operatia si chestia aia care ti-o agati la piept?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mirris a răspuns:

Pectus carinatum este o dezvoltarea excesiva a cartilajului care forteaza sternul să iasa inainte. Aparitia pectus-ului carinatum pare să fie mai frecventa la baieti decat la fete in perioada pubertatii 11-14 de ani, cand organismul trece printr-un puseu de crestere. Persoanele cu pectus carinatum dezvolta de obicei, inima si plamanii normali, dar deformarea poate impiedica acestea sa functioneze optim. Unii copii cu pectus carinatum pot avea de asemenea si scolioza (curbura a coloanei vertebrale). Unii au si prolaps de valva mitrala, o stare în care funcțiile mitrale ale inimii sunt anormale. În afară de posibilele consecințe fiziologice, deformarile pectus pot avea un impact psihologic semnificativ. Unii oameni, în special cei cu cazuri mai blande, vor trăi fericiți cu pectus carinatum. Pentru alții, insa, forma de piept poate afecta imaginea de sine și încrederea, eventual întreruperea conexiunilor sociale și cele care ii determină să se simta inconfortabil in întreaga adolescenta si la maturitate. Pe masura ce copilul creste, mai ales in cazul în care este de sex masculin, tehnici de culturism pot fi utile pentru echilibrarea impactului vizual.

Deci voi astia care criticati ar trebui sa va interesati ce consecinte poate avea aceasta deformare si da, se poate opera fara ca medicii sa rada.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

0,5 cm. Vai, ce catastrofă mare! Ce operatie crezi ca ti-ar putea face? Rad si medicii de tine cand le vei spune ce vrei.

| mikesilwa explică (pentru darrio2007):

Eu am intrebat, in oarece caz.Si da, medicii isi fac lucrul ci nu se rad de altii. Vezi care-i chestia, odata platiti nimeni nu va spune nimic.

| darrio2007 a răspuns (pentru mikesilwa):

Nu vor rade dar te vor sfatui ca odata umblat in corp, nu vei mai fi ca nou.

| Simonasimona1992 a răspuns:

Du-te la un kinetoterapeut.Te poate ajuta el cu exercitiile potrivite

| IonutP22 a răspuns:

Altii s-au nascut invalizii si pe altii ii deranjeaza doar ca au un mic defect care, probabil abia daca poate fi observat.
Ti-as sugera sa stai mai mult imbracat