| opheliagrapril a întrebat:

Am o problema. Ma tot uit la lucruri. Ma holbez cam 10 secunde sau mai mult. Ori ca sunt prea frumoase, prea dezordonate, aranjate, ca imi plac locul lor acolo, sau ca nu, dar ma uit. Si trebuie sa ma uit pana imi trece aceasta stare. Si am aceasta,, chestie,, de mai mult timp. Chiar recent, mi-am renovat camera si trebuie sa ma holbez la ea, mi-am aranjat biblioteca, si nu pot scapa de obsesie. Daca e prea dezordonata camera nu-mi place si tot ma holbez, o aranjez. Daca o aranjez e prea frumoasa.
Dar si la lucruri complet random. Ma plimb, vad apa, si uneori trebuie sa ma opresc ca sa o privesc fara sa ma misc deloc ca sa imi treaca. Sau ma uit la ea cam 3 secunde, imi mut privirea pentru o mini secunda, iar ma uit si tot asa. Uneori cand ma holbez imi si contract muschii de la gat, ca sa intru profund in imagine.
Nu se intampla mereu, desigur, dar se intampla. Tin sa mentionez ca am cazuri de probleme,,mentale,, in familie. Schizofrenie sau tourettes.( printre care si eu) doar ca nu ma deranjeaza pentru ca am ticuri rar acum sau mai mult cand sunt foarte multe pe cap. In jurul oamenilor nu mai fac ticuri, pentru ca pur si simplu nu imi mai vin, dar cand sunt singur mai da. Ticuri vocale nu am avut niciodata. Doar unul cu dintii o saptamana. Cel mai comun este sa dau din cap. Pot intra usor intr-o asa zisa,, criza de ticuri,, si sa imi misc toti muschii corpului ca un.(da, nu stiu)Ma gandesc daca nu as putea avea Si OCD sau cum se zice?!(cautati pe google, nu strica putina,, knowledge,,) Sau poate e tot tourettes, dar nu stiu. Sau poate nu e nimic, hmmm! Stiu ca nu sunteti doctori dar in fine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| aditimus a răspuns:

Eu zic sa mergi la un control, preventiv.