| claudiaoana a întrebat:

Am o problema mare... ieri a inceput sa ma doara masele din partea stanga a gurii... astazi am observat ca la masele de jos mi s-au albit gingiile si mi s-a si umflat putin. Imi puteti spune ce s-a intamplat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Poate sa fie o infectie sau te-a tras curentul.
Pentru a dezinfecta poti folosi tinctura de propolis sau bitter suedez pe care-l pui pe un betisor de curatat urechea si te ungi bine. Dupa ce te speli pe dinti fa gargara cu ceai de musetel ori de coada soricelului si apoi dupa cca 1/2 ora da cu propolis.
Daca umflatura nu cedeaza si durerea este acuta, este indicat sa mergi la stomatolog pentru a vedea daca nu ai puroi la radacina ori o carie, prin care a intrat mancarea si a produs o infectie.
Este posibil sa ai o infectie cu candida si atunci este bine sa folosesti Glicerina boraxata (se gaseste la farmacie) si sa clatesti gura cu apa cu bicarbonat de sodiu alimentar (o lingurita la un pahar de apa) si apoi sa te ungi cu gicerina boraxata.
Un gand bun si multa sanatate.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la o masea/dinte ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul.

TREBUIE să mergi la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Toate cele bune.

| stlucian a răspuns:

Poate sa fie un abces dentar/gingival dar la fel de "bine" poate sa ai o carie netratata invizibila in oglinda.O consultatie la stomatolog te scapa de surprize neplacute.Multa sanatate si ai grija de dintisorii/maselele tai/tale ca altii/altele nu mai cresc!

| unprietenaproape a răspuns:

Sa spun ca e o infectie? nu stiu, banuiesc. mergi la dentist

| Kirito21 a răspuns:

Mergi de urgenta la dentist el este singurul in masura sa te lamureasca.

| claudiaoana explică:

Maselele *