| TnyBZ a întrebat:

Am si eu o problema, de 2 zile, mi s-a umflat cerul gurii in partea dreapta(chiar l-am si simtit cand s-a umflat, stateam linistit si zvacnea, iar dupa 10-15 minute l-am simtit umflat), iar a doua zi s-a umflat in partea stanga, mai putin. Am la o masea(pe partea stanga) un abces, nu mare. Am observat si o bubita mica alba langa "omulet" si pe limba, la fel, e putin albicioasa spre interiorul gatului si cu bubite. Care este problema?
Tin sa mentionez ca de vreo 3 ani am niste noduli in "guşă", exact sub limba, care se tot muta de pe partea stanga pe dreapta. Doctorul de familia mi-a spus ca pot fi puncte de grasime si sa nu ma sperii.

-- Am 14 ani, am fost racit de curand(3-4 zile).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din PĂCATE, după câte am impresia, abcesul dentar pe care-l ai ( deci, infecţia/puroiul respectiv ) se extinde la mucoasa bucală sad

TREBUIE să mergi URGENT la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!
În urma tratamentului cu antibiotic vei scăpa şi de infecţia bucală happy

Toate cele bune.