| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema, mi se schimba culoarea ochiilor, noaptea si cand e urat afara raman negri iar cand e soare si furumos se fac albastri. dc? unde ma pot trata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
25 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Asa esti tu lasat de la mama ta...desi nu cred, ca din negri pot deveni albastri...mai degraba din verzi - spre albastru...se pare ca tu esti un caz unic, de schimabre a culorilor la ochi...
Esti tare smecher...noaptea toti ochii sunt negri, ziua au culoarea lor naturala, doar daca tu nu ai un ochi de culoare negru si altul de culoare albastru...in acest caz poti purta o lentila de contact de care culoare preferi, dar sa nu pui lentila albastra tot pe ochiul de coloare albastru...ha...ha..ha...ce-am mai ras.

cami
| cami a răspuns:

Trata?hee hee Lol, omule ai ochii schimbatori tongue. Daca de-atata lucru te legi... Nu te trata, ochii schimbatori sunt frumosi happy

| JustMeFlory a răspuns:

De ce este o problema? Ei bine...nu este, si nu ai cum sa tratezi acest lucru.Si mie mi se schimba din caprui in verzi dar mie imi place acest lucru.
Eu as fi vrut sa fiu in locul tau, sa mi se faca albastrii, da deh...nu se poate! Lasa-i in pace ca nu e nicio problema, eu cred ca e chiar super sa ai culoarea ochilor cameleonhappy

| gabitza05 a răspuns:

Buna! mie nu mi se pare o problema... mi se pare ceva super dragut:X big grin

| ilovebillkaulitz :* ex adryanna a răspuns:

Tu vrei sa te tratezi? eu as fi cea mai fericita daca mi s-ar intampla asa ceva...

| PisicuteiîiPlaceSaFacaPoze a răspuns:

Asta nu e deloc o problema eu as fi cea mai fericita daca mi s-ar schimba ochii din negrii in albastrii.Dar si ochii mai sunt schimbat-ori iarna ii am caprui inchis iar vara mi se deschid in caprui spre verde sau cand sunt suparata mi se fac negri ca noaptea.I love my eyes happy tongue

| soricica a răspuns:

De ce sa fie o problema? Eu am ochii schimbatori ca ai tai, si mi se intampla la fel cum ti se intampla si tie si ce e mai bizar [asa cred eu], cand te uiti din fata sunt albastri ca cerul, iar cand te uiti dintr-o parte sunt verzi, iar cand ma enervez sau sunt suparata sunt de un albastru cenusiu...forte frumosi:X
Nu iti mai face probleme cu ochii tai ca sunt superbi, ar trebui sa fii mandru de eiwinking
Bye:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce sa te tratezi? Cred ca e interesant sa ai asa ochi. Eu ii am olive iar cand este soare verzi si, imi place!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Stai liniștit, ai ochi cameleon. După lumină și culoare se schimbă și ei.
Așa pățesc și eu, când este înorat se închid foarte mult de la verde la căprui, când este lumină puternică artificială se fac verzi, toamna sunt verde leuștean, dacă am în ținuta vestimentară albastru, ochii capătă o nuanță clară de albastru; dacă am plâns se fac un verde deschis (o nuanță vie).
Multe persoane dau cu părerea: ba verzi, ba albaștri, ba verzi căprui; dar eu de fapt îi am verzi-albaștrii.
Am un coleg de serviciu care chiar așa îmi spune: fata cu cei mai frumoși ochi din lume, niciodată nu mă pot uita în ei, pur și simplu mă pierd în ei și mă zăpăcesc.
Suntem oameni "aparte".
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vreau sa am ochii normali, de o singura culoare .ca asta se intampla de 1 an, si mie teama ce o sa`mi mai apara. unde sa ma duc? la doctor, preot, sau vrajitoare? crying

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am problema asta de mica mi se schimba de la ora la ora :-l
ori verzi ori albastrii si mai am momente in care mi se par a fi gri thinking in fine m`am obisnuit happy desi multi cred ca folosesc lentile de contact chatterbox
nah eu nu de asta voiam sa scriu aici :-l

eu am nevoie de mai multe date despre chestia asta
am cautat pe net dar nu gasesc decat despre aniridie, heterocromie, si albinism straight face ceea ce nu ma preocupa thinking ma puteti ajuta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este nicio prb daca ti se schimba ochii asa in felul acesta si eu am ochii albastrii si se schimba in verde deci nu iti face prb.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

tongueSi eu am asa ochihappy. Seara ii am albastrii... dimineata ii am verzi verzi... iar la amiaza ii am auriilove struckimi ador ochii:X:Xsi sa stii ca nu trebuia sa te tradezi e super sa ai ochii cameleonlove struck

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am aceeasi problema. insa mie ziua imi sunt negrii si seara albastrii.
Dar acest lucru nu este de mult.Acum in ultima vreme l-am descoperit.
Mi se pare foarte dragut.Si as vrea sa-mi ramana albastrii tot timpul :X
Nu cred ca este un lucru rau in asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna ma numesc cristian si eu am aceeasi problema superba care ma uimit pe mine cat si pe prietena mea. se zice ca esti foarte norocos daca ti se schimba ochi ai mei sunt de culoare verde dar la lumumina se fac albastri si + de asta mie imi sta bine ca sunt blond chiar imi place foarte mult cum am eu ochi supeerrr dragutwinkingwinkinghee hee:X:X

| Roxin a răspuns:

Salut.Eu am o problema similara, numai ca la mine e diferit. Ochii mei se schimba in functie de stare.Cand sunt nervos sunt negrii.Cand sunt calm sunt caprui.Cand sunt foarte concentrat pe ceva anume au o nuanta cenusie...iar noaptea caprui-auriu sau chihilimbar.Nuante ciudate.Nu stiu daca se pot numi cameleon, insa m-am obisnuit cu ei si deja nu imi mai fac probleme.Tratament nu cred ca o sa gasesti.Am incercat si eu si nu s-a gasit nicio explicatie medicala sau stiintifica.Cu respect, Roxin

| Simi_6998 a răspuns:

Eu am la fel Caprui-Verzi...si e ceva complet normal e din nastere chestia asta

| maria_4222 a răspuns:

Woooow super damii mie as vr sai am si eu asa

| PsihoLove a răspuns:

De ce sa te tratezi? Eu cred ca ai niste ochi frumosi. Si eu am ochii schimbatori, eu imi am verzi si mie se fac albastrii la soare.Imi ador ochii.
Nu ai de ce sa iti faci griji...Ramai asa!(parerea mea)
Bye, Gandeste-te ce vrei!

PsihoLovelove struck

| jhonnyx4 a răspuns:

Nu e ma nimic in neregula cu tine cu exceptia faptului ca esti un caz unic daca e adevarat ce neai spus ( ochii albastri nu cred ca se pot pigmenta si in negru )
in fine e ceva tare
eu am ochi verzi deschis si uneori mise fac albastri
cand intreb pe cineva ce culoare au ochi mei nuprea sti sa-mi zica...
albasti-verzi... in fine e ceva tare

| George1987 a răspuns:

Si eu patesc la fel ziua la lumina am ochii galben/aurii iar noaptea caprui.sincer nu vad care ar fi problema.pe mine nu ma deranjeaza.fiecare are ochii speciali/unici.,, Porblema"nu exista tongue ochii isi schimba culoarea datorita intensitatii luminii parerea mea. lumina puternica=o culoare mai deschisa a ochilor
lumina mai slaba=o culoare mai inchisa a ochilortongue

| George1987 a răspuns:

Http://imageshack.us/photo/my-images/545/15022012377.jpg/
cam asa arata ochii mei ziua sau langa orice sursa de lumina :D

| aaal22 a răspuns:

Nici unde nu te poti trata, la mine tot se schimba culoarea ochilor ziua, doar uneori.La mine de la natura am ochi albastri, dar odata cind eram emotionata prietena mi-a spus ca de odata ochii mei au stat sa aiba culoarea verde.Peste o saptamana m-a uitam in oglinda si aveam ochii cafenii! de ce?

| cata_5948 a răspuns:

Nu e o problema asta big grin si eu ii am schimbat-ori: de ex iarna mi se fac albastrii iar vara se inverzesc big grin

| Cristi_Crissti_1997 a răspuns:

Frate nu ai de ce sa te tratezi sunt ochi schimbatori si ai mei se schimba din verzi in albastrii big grin si ador chestia asta
nu ai ce sa tratezi