| ireFUTABILx2x a întrebat:

Am o problema, sunt rarait.Acum am trecut in clasa-9-a.Pana acum nu a fost o problema.Majoritatea colegilor ma accepta chiar si cu defectul asta de vorbire, fetelor chiar le place dar niste mascarici ma cam iau la misto de la un anumit timp.Am incercat sa zambesc si sa fac haz de necaz cum ar veni dar cand incep sa faca misto de mine ma simt penibil si ciudat.sadMai ales ca majoritatea colegilor incep sa rada si sa se uite obsesiv si batjocoritor la mine. Ce as putea sa fac pentru a corecta acest defect?
P. S Am 15 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Zangetsu a răspuns:

Le spui ca esti jumatate francez si o sa te inteleaga.

| X a răspuns:

Sa fi rarait nu este un defect si eu is tot ca tine.Insa eu am accent strain si vocea groasa si nu se observa deloc dar singur imi place sa spun ca sunt rarait pentru ca sunt aparte.Ca sa scapi de "defectul tau" ai nevoie de o voce mai groasa... daca iti ingrosi vocea nu se va observa deloc...da chiar tu ai zis fetelor le place sa fi rarait daca vrei sa te amuzi si tu de baietii dovedeste-le cum cu defectu tau atragi fete si o sa vezi ca isi inchid gura permanent!

| price a răspuns:

Mai nu stiu in ce masura poti indrepta asta, eu nu o consider o problema, dar cum unii sunt dereglati psihic au un umor negru, ai putea incerca cu lectii de dictie exact cuvintele greu de pronuntat pentru tine si de multe ori se fol un pix sau creion pe care sa-l ti in gura si sa incerci sa vorbesti cat mai corect cu acel instrument...dar hai sa-ti mai zic ceva mai bine rarait decat prost...tu poti repara asta ei nu pot face nimic

| Addina a răspuns:

Sincer.mi se pare extrem de dragut sa ai ceva aparte.asa cum ai si tu r-ul. Iar baietii care au r-ul pronuntat mi se par atragatori. Am un vecin care e rr-it si toata ziua il prind la povesti laughing E batran saracutul, de-abia asteapta sa vorbesca cu cineva, iar eu ii vorbesc doar ca sa ii aud r-ul.big grin
Imi place Bitza la nebunie tocmai din cauza r-ului sau. As mai avea multe exemple, dar ideea principala e ca imi place la nebunie sa aud un baiat rr-it.
Iar colegii tai poate stiu asta si sunt invidiosi.happy
Ignora-i.in fond, tu stii ca esti special. Acum o stie si lumea, auzindu-te.happy

| TheWingNight a răspuns:

Poi e simpla treaba. Cand se ia de tine capacestei si o sa vezi ca nu o sati mai zica nimic sau daca nu vrei asa dale replici jignitoare sau care sa rada colegii de ei.

| allis a răspuns:

Eu zic sa nu ii bagi inseama sau sa le gasesti si tu un defect si sa te "agati" de el pentru ca nimeni nu este perfect asa cum ar vrea unii sa creada...Si eu am un prieten care acum este clasa a9-a si prietena mea cea mai buna a stat cu el tocmai pentru ca ii placea ca este rarait. Asa ca nu o lua ca pe un defect pentru ca prin asta te diferentiezi de restul oamenilor. mie una mi se pare adorabil sa fi putin raraitlove struck.
Sper ca te-am ajutat catusi de putinhappy

| ireFUTABILx2x explică:

Multumesc tuturor! O sa-i acord totusi funda lui price pentru ca mi-a zis faza cu creionul.O sa incerc si poate o sa dea roade. Celorlalti v-am dat vot Folositor.Mersi:*