| best1people a întrebat:

Clasa mea crede ca sunt mai,, ciudat" ca nu am prietena si nu mai stiu eu ce...sau mai bine zis cei populari fac misto,ce sa fac sa fiu mai ppopular ca sa nu se mai ea de mine caci eu sunt foarte timid si sensibil, imediat ma inrosesc si incep sa tremur daca fac ceva gresit sau penibil. ajutor.

Răspuns Câştigător
| alinuytza a răspuns:

Esti genul de pers greu de inteles?happy
nu trebuie sa faci cum vor ei pentru e viata ta nu a lorhappy
trebuie sa ti deama de asta inatnte de a lua o deciziehappy
si pentru ca nu ai o prietena nu e ceva de ras asta se poate intampla din cauza ca aceea persoana speciala nu ai cunoscuta incalaughing
sper ca sfatul meu sa te ajutelaughing
Fundita?

7 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Tu să rămâi tu şi fă ce vrei tu, nu ce "vor" alţii. Până la urmă ce câştigi că devii "popular"? Crezi că n-o să facă mişto de tine în continuare dacă te schimbi de pe o zi pe alta, prinzi tupeu sau începi să fumezi, să te uiţi după fete etc? O să râdă şi mai mult, crede-mă.
Fă ce simţi tu că trebuie, că vrei, că ţi se pare firesc. Ignoră-i, tolerează-i, vor termina într-un final. Dar nu deveni superficial, nu te schimba doar pentru că, în capul tău, crezi că alţii te-ar vrea aşa sau ceva de genul. Nu merită.

| valentino52 a răspuns (pentru DakotaRoyse):

E un sfat foarte bun sa nu te schimbi de dragul altora. Dar daca te deranjeaza incat nu mai poti suporta ca nu faci parte din grupul lor si iti doresti neaparat chestia asta, atunci fii ca ei. Sa stii ca asta cu schimbatul de pe o zi pe alta la mine a functionat. Intial colegii intr-adevar m-au luat putin peste picior dar per total in nici cateva luni am trecut de la un nimeni la unul din cei mai populari. Bine asta se intampla acum vreo 10 ani... Fiind timid nu prea ieseam in evidenta cu nimic, eram mai cuminte si nici macar nu eram invitat la zilele de nastere. Sa iti dau un sfat sa fi mai popular? Nu stiu daca e prea bun, eu nu iti recomand desi asa am procedat si a fost bine pentru mine. Desi faceam parte dintr-o familie medie, parintii au facut eforturi si am inceput sa imi iau lucruri scumpe etc. Cei de la clasele mai mari m-au vazut ca pe un copil de bani gata si se purtau frumos cu mine gandindu-se ca or avea ceva de castigat sau ca ar putea profita de mine imaginandu-si ca as avea cine stie ce posibilitati (si asta doar ca aveam un telefon ultimul model si niste haine de firma), puteam apela la ei daca se lua cineva de mine, in scurt timp colegii care ma batjocoreau cand se lua cineva de ei apelau ei la mine, sa apelez mai departe la altii mai mari. Astfel mi-am creat o anumita pozitie sociala in clasa, fetele in general trag la baietii "respectati", in centrul atentiei si de aici am "evoluat" la un liceu numai de fite unde parca nu mi-a mai mers, acolo fiind copii de milionari dar totusi m-am integrat cat de cat.
Pe scurt daca maine vii cu ceva cool ce grupul celor populari si-ar dori, vei fi putin mai non-conformist, cel mai probabil te vei integra imediat.

| DakotaRoyse a răspuns (pentru valentino52):

Da, dar el trebuie să înveţe să accepte oamenii din jur aşa cum sunt. Pentru că, odată ieşit din şcoală, colegii de muncă nu-i mai poţi impresiona cu hainele de firmă, nu-i poţi opri să te trateze într-un anume fel doar pentru că pari că ai mai mulţi bani sau că ştii nu ştiu ce chestii.
Ideea, în fond, zic eu - nu trebuie să mă asculţi dacă nu vrei, este să adopţi o atitudine calmă şi 100% neutră, şi să nu fii nevertebrat. Când cineva te-a călcat peste picior, ripostezi într-un mod "paşnic", nu îl iei la Dumnezei sau la pumni.
Nimeni nu trebuie să aibă nicio treabă cu viaţa ta personală. E alegerea ta să ai sau nu prietenă, să te îmbraci sau să vorbeşti în anume fel etc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt chestii penibile, copilarii, treci peste, nu trebuie sa asculti ce zic altii de tine. Tu stii cel mai bine ce e cu viata ta si cum vrei sa o treesti. Ai sa vezi peste cativa ani ca la fel o sa ti se para si tie.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, best1people,

Iti intelegem situatia si vrem sa te ajutam.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

OMG, esti exact ca mine xD.
Nici eu nu am o prietena, sunt timid etc. Aia poponari, pardon populari iti dai seama ca sunt niste idioti care incearca sa se dea mari in fata fetelor. Nu-i baga in seama sau... Bate-ti si tu joc de ei (nu recomand asta) dar inainte de asta uita-te la niste tehnici de lupta pe youtube, ca sa stii ce sa faci in caz ca se ia vreun idiot de tine.
Prietena nu-i neaparat nevoie sa ai, viata e frumoasa si fara una.
Bafta in continuare.