| Slff a întrebat:

Am o problemă!
Vaginul meu secretă de 2 zile un lichid galben. Astazi m-am trezit cu lenjeria si chiar si pantalonii de pijama foarte uzi si plini de acel lichid. Mă gândesc că poate e o răceală, dar m-am speriat foarte tare cand am vazut ce cantitate mare a curs. Ce trebuie să fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alecsawng01 a răspuns:

Uite un articol
"De exemplu in gonoree secretiile vaginale pot fi galbene, dar se observa o abundenta importanta a acestora si probabil si modificari de miros.

In candidoza secretiile vaginale sunt galbui, dar au consistenta branzoasa si sunt ceva mai abundente decat la normal, cu miros de peste. Nu toate candidozele sunt simptomatice, astfel ca pot fi sau nu insotite de: disconfort vaginal, jena vaginala la contactul sexual, iritarea vulvei cu dureri si mancarimi locale sau senzatie de arsura etc. Uneori, sangerarile menstruale "vindeca" o candidoza aparuta prin dezechilibru al florei (de exemplu dupa antibiotice sau stres). Desigur, vizita la medic este obligatorie." Deci te sfatuiesc sa mergi la medic, pentru ca daca este vreo infectie, el va stii cel mai bine sa iti dea sfaturi si tratamentul corespunzator, insa nu este nimic de speriat, cele mai multe dintre noi am avut macar o data in viata o vaginita/candidoza, dar asa invatam cum sa avem mai multa grija de noi, pentru ca informarea generala cu privire la igiena intima, lipseste cu desavarsire, eu din pacate nu stiu ce sfat sa iti dau, pentru ca nu am avut niciodata simptome asemanatoare. dar sper ca te-am ajutat, si pe viitor te rog sa ai grija la spalarea mainilor mereu cand intra in contact cu vaginul, indiferent ca esti la toaleta, sau doar pui mana pe zona intima, daca doresti mai multe sfaturi, iti recomand sa cauti pe Youtube igiena in zona intima, sau sfaturi de ingrijire de la ancaa madalina, daca nu ma insel, ai toate informatiile de care ai nevoie, chiar e un video helpfull.

| Slff explică (pentru alecsawng01):

Mulțumesc mult! Fac duș/baie o dată sau de două ori pe zi, sunt foarte îngrijită în ceea ce privește corpul meu si nu inteleg de ce s-a intamplat asta. Sper să fie doar o răceală si nu o infecție. Voi merge la doctor.

| alecsawng01 a răspuns (pentru Slff):

O, chiar asta ar putea fi cauza, dusul atat de des, cu sapun care ajunge in vagin iti deregleaza mucoasa si Ph ul, lucru care duce la aparitia unei candidoze. eu as recomanda un dus pe zi, maxim, pentru ca nici pentru piele nu este sanatos, absolut deloc. iar termenul de "raceala" in zona intima nu exista, ci doar infectie, acela cu raceala este un mit, si eu am aflat asta cand din cauza unei infectii, am avut usturime si mi-a intarziat ciclul menstrual. sunt fel si fel de infectii, daca este asa cum spui, eu cred ca daca o sa faci cateva schimbari, va trece de la sine pentru ca se curata singur, cel putin sa ti cumperi o emulsie speciala pentru zona intima, sa nu te mai speli cu sapun, si mai ales din cauza ca vaginul se curata singur nu are nevoie de noi sa intervenim inauntru laughing de aceea elimina acele lichide, este normal... o zi frumoasa iti doresc!

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Fuga la doctor!