| ancaflorian a întrebat:

Am o stare ciudata. A început în noiembrie cand m-am trezit noaptea ametita, parca se învârte casa cu mine. A doua zi am fost parca beată, dar a murit socrul meu si o vreme am fost ocupată, nu m-a mai suparat ameteala, însă aveam o stare ciudata, parca de detașare, de buimaceala. În decembrie m-a apucat iar, senzatie de gol in ceafa, un fel de străfulgerare prin corp de aveam impresia ca o sa lesin... Am luat vitamine si am incercat sa fiu atenta la stilul de viata. În primăvara am inceput sa fiu ok. Mai aveam usoare ameteli cand întorceam capul, la supermarket sau in spatiile foarte mari, dar am avut o viață normală pana in iulie (nunți, delegații, călătorii cu avionul, munca etc). În iulie m-a apucat iar la coada la supermarket. O senzatie de prăbușire, frica, tremur, ma temeam ca o sa lesin sau o sa mor. Am gâtul tot timpul intepenit, nu reusesc sa il intorc-stanga dreapta decât dacă ma forțez si ma doare in permanenta, la miscare, desi suportabil. Pocneste sau face zgomote de parca s-ar freca ceva la baza gatului cand misc capul. Uneori am dureri de cap care pornesc tot de la gât și apoi se extind. Am ajuns sa ma tem sa ies din casa. Astăzi din nou state de plutire si parca daca mișc capul, daca ma uit in sus sau lateral se amplifica ameteala. Nu suport sa stau la coada sau in spatii mari, simt ca imi fuge pământul de sub picioare. După călătoriile lungi cu masina parca deși masina se oprește eu sunt tot in miscare. Am făcut analize de sânge care au iesit bine: hemoleucograma, calciu, magneziu, colesterol, glicemia, examen complet de urina, dozare hormoni tiroidieni, creatinina, uree, ceva indicatori hepatici. Cand ma apuca ameteala intru in panica si imi bate inima tare, de am impresia ca o sa fac infarct. Doctorita de familie m-a ascultat la inima si a zis ca sunt ok. Tensiune aveam 13 cu 7. Mi-a spus sa slăbesc, fiind supraponderala, si ca sunt sanatoasa, dar eu ma simt rau si am ajuns sa evit sa ies din casa. M-am programat la un neurolog pe 22, oare e bine sau sa merg spre alta specialitate? Nu mai pot, deja sunt in depresie, ma gandesc doar la scenarii catastrofale... As avea nevoie de un sfat. Ma gandeam la neurolog si apoi si la un cardiolog eventual. Ceva sfaturi? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OaieBlonda a răspuns:

Sună puțin a depersonalizare/derealizare. Acestea sunt provocate de stres, din cauza nesomnului, iar faptul ca ti-a murit socrul și că mai ești și ocupată generează un stres imens. Incearca sa te relaxezi și sa îți iei mintea de la griji, să te odihnești, iar apoi vezi dacă te vei simți mai bine. Nu te mai stresa și gândește pozitiv! Multa sănătateee

| ancaflorian explică (pentru OaieBlonda):

De multe ori, pe langa ametelile astea, mi s-a întâmplat și asta: parca corpul meu nu era al meu, era parca un obiect, iar eu eram înafară. Am avut senzația asta de foarte multe ori. Depersonalizare, cum o numești tu.

| OaieBlonda a răspuns (pentru ancaflorian):

Pe mine m-a ajutat Sedatif Pc, e un medicament pentru anxietate și mi-a redus și episoadele de depersonalizare pe care le aveam.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mergi la neurolog dar poți încerca și la orl. Sunt multe afecțiuni ale urechii care produc amețeli și stări ciudate de lipsa de echilibru

| slayer09 a răspuns:

Stau si ma gandesc ca nu cumva sa ai afectati centrii de echilibru din urechi. Fa o programare la orl si vezi cum sta treaba cu urechea. Sau poate sa mai fie o cauza, poate fi un reflux gastroesofagian, lichidul din stomac sa urce catre sinusuri si urechi, noaptea daca dormi pe spate, si din cauza asta si durerea de gat si ameteala. Sau poate sa ai o anxietate. Asta e parerea mea, acum nu stiu ce poate fi, fugi la medic si incearca prima oara sa vezi daca ai reflux gastoesofagian. Si dormi seara pe partea stanga.

| gheorghe699 a răspuns:

Chiar daca esti supraponderala,poti fi anemica,dar dupin cele spuse,ma gandesc la o afectiune,un curent, ceva datorat aerului conditionat. daca timpul iti permite incearca sa mergi la o sala de sport, am facut si eu la fel, pe langa tonus, am alt tonus acum, am slabit si 5 vkg in 4 luni, de obicei merg iarna, la sala, pentru ca vara fac miscare suficienta, in ceea ce priveste partea cu neurologul, nu se exclud (cu sala)..si eu am primit un tratament, de la psihiatru, aveam cam aceleasi simptome.pot sa iti spun ce mi-a prescris, dar nu stiu daca am voie aici, un antidepresiv usor, care mi-a reglat somnul si starea de liniste a revenit. Sanatate maxima!

| ancaflorian explică (pentru gheorghe699):

Nu cred ca sunt anemică. S-ar fi vazut la hemoleucograma, în sange. Incerc sa slabesc niște kilograme, merg la neurolog si mai vedem. E in regula daca imi spui, antidepresivele nu se dau fără reteta si oricum nu o sa iau fata sa vad un medic. Pe tine te-a ajutat medicsmentul repsectiv? Multumesc frumos tuturor.

| ItsMaxi a răspuns:

Ai probabil anemie. Cel mai bine odihneste-te cum trebuie noaptea, cel putin 8 ore. Renunta la suparari, stres, si bea apa cel putin 1, 2. Retragete in padure cateva zile sa te reinoiesti psihic. Din cauza calatoriilor si stilului agitat care il ai esti asa.

| ancaflorian explică:

Nu am mai putut sa suport ameteala si starile de furnicaturi, cadere de pe picioare, presiune in cap, deci am mers la neurolog: consult ok, rmn ok, electroencefalograma normala, dar arata o stare de tensiune, imposibilitatea de a mă relaxa. Diagnostic: anxietate generalizata, depresie. Am primit cipralex si carbamazepina. Sper sa ma simt mai bine. Multumesc tuturor.