| anonim_4396 a întrebat:

Am o stare de greata cumva din gat, gen uneori simt ca atunci cand vomit, dar doar din gat, nu din stomac. Am gatul iritat de cand mi-a venit acum cateva zile ceva acru inapoi (acid gastric sau de la fiere, nu stiu).
Si tusesc din cauza asta, nu pot respira chiar bine ca ma ustura gatul cand trag aer. Nu-s chiar in parametri deci, dar nici la medic nu m-as duce pentru atata lucru. Vreo idee?
Merci pentru ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"| Taniae.
Am o stare de greata.
simt ca atunci cand vomit.
a venit acum cateva zile ceva acru inapoi.
Si tusesc din cauza asta.
nu pot respira "
din ce spui (dacă nu ne minți) e grav, sună dom-le la 112

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Nu cred ca e chiar asa grav incat sa sun la 112...nu pot respira bine, dar pot respira. Am fost la farmacie si mi-a dat dicarbocalm ca a zis ca aia e cauza. Ca mi-a venit ceva acru inapoi. Dar nu ma ajuta prea tare.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inseamnă că ne-ai mințit puțin. Sau doar ai exagerat?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se numește reflux gastric. Vine din stomac prin esofag și te arde pe gât. Să fii atentă la ce mănânci.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Dap, asa e. Am mancat pe sarite si prostii in ultimele cateva zile ca nu am fost acasa. Si azi am reusit cumva sa mananc niste prajitura ca aia aveam.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred că reflux gastro esofagian ai,dar, poate fi și de la fiere.
Trebuie sa fi foarte atenta la alimentație,și să consumi doar apa nu sucuri acidulate,mâncare picanta,sosuri grele, mâncare grasa, prăjită, fast food, junk food.
Poți avea chiar și covid!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, m-am gandit si eu ca poate fi covid... sper sa nu fie totuși. Ca alte simptome de covid n-am.
Merci pentru sfaturi.
De mancat nu prea mananc, adica de la greata aia nu prea imi vine sa mananc sau sau sa beau apa...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da,așa eram și eu când aveam covid, și simțeam un miros straniu in nas ce îmi provoca voma când mă ridicam din pat și ajungeam în altă camera, bucătărie.Covid se poate manifesta diferit, dar dacă vomiti e posibil sa ai covid, că de la reflux nu prea vomiti așa des și agresiv. Verificați temperatura, daca te doare și capul, ai amețeli e posibil sa fie covid sau gripa sezoniera

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

E reflux gastric sau cum ai zis ca se cheama. Si posibil si ceva pe la fiere de imi e si greata. Anyway. Analizand ce am mancat in ultimele zile am ajuns la concluzia ca asta trebuie sa fie.

| EliLeli a răspuns:

Te-ai ars. Incearca sa nu mai respiri (glumesc si eu).