| alinaa765 a întrebat:

Am o teama foarte mare. Am anxietate legata de sanatate iar recent mi-am pus unghii cu gel. Pe una dintre unghii gelu s-a exfoliat si s-a format o cojita care s-a rupt. In prezent imi este foarte teama sa nu o fi inhalat din greseala( Gelul de unghii e periculos de inhalat si inghiti deoarece are multe produse toxice).Imi vin intrebari: Daca am inhalato si o sa ma sufoc cu ea? Daca a ajuns la plamani si o sa fac cancer? Daca acum ies din acea coaja toate chimicalele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pericolul la unghiile cu gel nu este ca ai inhalat cojite, ci ca poti face panaritiu si infectii serioase la degete, care netratae pot sa te lase fara degete, asta pe langa riscul de a face cancer de piele, din cauza lampilor cu UV.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te cam sufocai deia dacă era... Zic și eu.

| carevaescu a răspuns:

Daca inhalai pe caile aeriene ceva de dimensiunea unei unghii sau chiar mai mic, ai fi stiut instantaneu- cum te ineci de la mancare.
Asa ca stai fara griji.

| mont a răspuns:

Stai linistita ca e doar anxietatea ta iar, nu patesti nimic. Daca te sufocai de la ceva inhalat nu mai apucai sa scrii aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu s-a intamplat nimic! Si eu am avut pe cineva care a facut asta si acum e bine