| Wtf9000 a întrebat:

Cat de periculos poate fi un fir de par de animal inhalat? Am o fobie legata de asa ceva...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

"Iryna" ala de a murit sau nu a facut "Ghem de pisica", tu Grim" esti alergic la "blana", nu vei pati nimic, intreaba un doctor mai bine. "Emil" tu esti mortal.

19 răspunsuri:
| pisi dy a răspuns:

Mai-mai da' nastrusnici mai sunteti! am ras cu lacrimi! da' ia explicati-mi cum ajunge parul inhalat din plamani in ficat de se face ghem ca nu pricep deloc...deloc! deci: inspiri firu' si ajunge el in plamani (sau in stomac, unde nu-i problema ca-l elimini ...natural)...si de-acolo cum ajunge in ficat? prin sange? ca alta cale nu vad... da' cum ajunge in artere? aicea nu-nteleg... ia' astept lamuriri de la specialisti!
danielbv: chistul hidatic ( ca de ala zici tu ) se face nu de la parul inhalat ci de la un parazit pe care catelul (NU pisica)il "pune "pe blana cand se spala dupa ce a fost pe-afara.

| kh1ss a răspuns:

Nu iti face bine... dar nu mori din asa ceva :p

| MisterKat a răspuns:

Ce raspunsuri mai dau si unii, decat sa dea asa aiurea, mai bine s-ar lasa de "meserie".
Nu se poate muri din aceasta cauza, si stii de ce? Gandeste-te la copii care stau la tara si au acolo o gramada de animale. si sunt super sanatosi, rosi in obraji nu ca si copii de la oras care sunt foarte pali.
Cand eram mic auzeam de parinti ca poti sa faci chist, dar nu am patit nimic pana acum si am un motan de vreo 9 ani...
Acum depinde si de organismul si rezistenta fiecaruia.
Seara faina sa ai! happy

| dicarmencitta1957 a răspuns:

De la un fir de par de animal nu se poate murii, dar nici bine nu este. Ele se aduna si se fac ghem si se aseaza in cel mai confortabil loc, adica la ficat.Eu am avut caz in familie, cand i s-a taiat din ficat si avea un ghem de par de caine.Parul de pisica nu este asa de periculos, pentru ca se dizolva, asta stiu tot de la cazul din familia mea.

| AnemonaP a răspuns:

Cand eram mai mica eu vroiam sa merg cu bunica mea la ea pentru ca imi plac pisicile.Mami mi-a spus daca inghit un fir de par pot muri. Ea a avut un elev care a murit dupa ce a inghitit un fir de par a murit mi-a spus. Dupa putin timp mi-a fost frica de orice fir posibil eu nu prea intelesesem prea bine ce a spus si imi era frica si de parul meu din cap! Am fost la mare si pe patul meu erau fire de par nu de pisica de om si nici nu mai vroiam sa mai dorm in el.Cand mergeam la masa imi era asa de frica sa iau felia de paine in mana si il puneam pe tati sa mi-o dea. Dar dupa aia am inteles ca doar parul de pisica este daunator sanatati nu orice par. Dar cand m-am facut mai mare nu mi-a mai fost frica de nici un fir de par. Si acum am 2 pisici si daca le mangai am par pe maini dar nu trebuie sa te sperii cand ai par pe mana trebuie doar sa te speli pe maini.Pe strada meaam un baiat pe nume Rares in varsta de 7 ani care are 2 surori de 4 ani si jumatate iar cea unpic mai mare o cheama Mara si pe cea mai micuta o cheama Aida si Mara are un motanel care vine mai mult pe la mine. Si stii ce ii face? Il ia in brate il pupa nu-l lasa deloc toata ziua cre ca a inghitit par dar ea nu-si face griji.Mai bine nu te mai gandii la asta i-ati o pisica trebuie sa pui mana pe ea cateva zile la rand dupa aia te speli pe maini si te vei obisnui cu parul de pisica.nu-ti mai fa griji!
Bucurate de viata la maxim nu te gandi la moarte!

| Ștefania_Andreea_1996_jyHB a răspuns (pentru AnemonaP):

Si mie îmi este frica.Ce sa fac?

| anonim a răspuns:

Grav, poti sa mori, Grim.laughing

| anonim a răspuns:

@Grim-eu rad pentru ca ti-e frica de moarte. Stai linistit ca nu te lasam noi sa mori.Si apropo, interesant raspunsul lui bro, rolling on the floorinsa ai fost simpatic cu intrebarea asta, sincer.tongue

| Wtf9000 explică:

Emil, vorbesc serios, nu mai rade. straight face

| irynna a răspuns:

Foarte periculos, stiu un caz cand o persoana a ajuns de urgenta la medic pentru ca inhalase un fir de par de pisica, dar a ajuns la timp, si i l-a extras.

| irynna a răspuns:

@elena. din fericire nu a murit, a ajuns la timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate muri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai sanse sa vomiti tot ce ai mancat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum depinde prin ce s-a tavalit cainele alawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine pui mana pe motanul meu de cateva ori si sigur nu o sa ti mai fie frica laughing))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-e frica\sad

Alte răspunsuri
| raluk6 a răspuns:

Si mie mi-e groaza pentru ca mami mi-a spus ca un copil si-a operat tot spatele din cauza unui par de iepurecrying(

| 12051999 a răspuns:

Nu se intampla nimic, cum se face ca o femeie avea 20 de pisici in casa si nu a pati nimic. O fi inghitit par de pisica...si eu o pisica persana care aia are parul mare...si ce credeti ca nu am inghitit par. E o prostie.Si inainte sa iau pisica normal ca am intrebat pe un doctor si a zis ca NU ESTE PERICULOS!