| Sara2 a întrebat:

Am o tuse seaca de cateva zile, ma fortez sa tusesc, am luat plantusin, mi-am facut miere cu lamaie si nu-mi trece, ce sa fac? nu pot dormi din cauza ei

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Trebuie ca un medic sa te asculte la plamani si daca nu-i ceva grav sa apelezi la produse naturiste!

| Sara2 explică (pentru fabiola):

Nu am nimic la plamani, in urma cu 2 saptamani m-a vazut un pneumolog

| fabiola a răspuns:

Ambroxolul fluidifica tusea, apoi incearca tinctura de propolis sau vit.C cu propolis!

| BiuL a răspuns:

Sa te duci la medic evident. Poate e dintr-o cauza infectioasa si ai nevoie de ceva antibiotice. Am tusit in toamna o luna, am fost la 2 medici, nu or stiut ce am, dar cu medicamente am scapat.
In cel mai rau caz ia-ti un sirop de patlagina, e natural si daca nu-ti trece nici cu asta in cateva zile, mergi la medicul de familie sau pneumofiziolog.

| Azµre a răspuns:

Pentru tusea seacă și cea măgărească este bun laptele de măgăriță daca ai de unde să iei...

| natasa1980 a răspuns:

Cumpara pastile tussin forte care contin dextrometorfan si astea sunt indicate pentru tuse seaca sau paxeladin tablete care sunt de asemenea pentru tuse seaca sau eurespal tablete care sunt indicate in ambele tipuri de tuse si tuse seaca si cu expectoratie sau sirop Rofedex, Humex, Robitussin pentru tuse seaca, Sirop eurespal, Sirop homeopat Stodal

| florinasandu1 a răspuns:

Laptele de magarita era recomandat pe vremuri pentru tusea convulsiva: http://www.marigold.ro/......arita.html