| Blu3Li0n a întrebat:

Vă rog ajutațoi-mă. De câteva zile am început să tușesc în prostie, nu mă pot controla absolut deloc, iar noaptea nu pot dormi din cauza tusei. Știți vreun medicament, sirop, foarte bun sau vreun remediu de care știți că își face efectul imediat? Precizez că beau ceaiuri de cimbrișor de tuse, de câteva zile, mă și forțez să mi se rupă din gât, însă nu e de ajuns. Știu că orice ai face, tusea e puțin de durată, dar vreau măcar un calmant, vă rog. Deci, vreun sirop foarte bun sau vreun remediu (cu miere/lămâie) orice am nevoie. Fundă❤️

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ori ai trecut printr-o raceala ori ai ceva mucegai prin casa.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, ar trebui sa ajungi la medic, pentru a se vedea daca tusea este de la vreo infectie bacteriana, sau este un efect al vreunei bronsite ori pneumonii.

Pentru tusea bacteriana, poti bea ceai cald de plante, indulcit cu miere de albine si zeama de lamaie.

Foarte rapid si eficient, calmand tusea, sunt infuziile cu apa fierbinte si picaturi de ulei de eucalipt.
Fierbi 1 litru de apa si cand este fiarta, o pui intr-un castron adaugand 4-5 picaturi de ulei de eucalipt.
Iti pui un prosop pe cap si pui fata cu nasul si gura deasupra vasului, inhaland aerul acela fierbinte, cu uleiul de eucalipt.
Faci asta pentru 5-10 minute, cat exista inca vaporii aceia. Repeti procedura de 2-3 ori pe zi si musai inainte de culcare, ca sa ai un somn linistitor.

https://sites.google.com/site/delaverdea/terapii/inhalatiile

Sanatate maxima!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Gargară cu apă cu sare.
Exsudat faringian și cultură să vezi ce medicament să iei.

| anonimg a răspuns:

Tusea provenită de la o răceală se vindecă cu siropuri și pastile.
Dar tusea provenită de la gripă se vindecă numai cu injecții și/sau antibiotice. Aici este vorba de un virus care nu poate fi distrus nici dacă îl îneci în siropuri sau în pastile.

Mergi deci la medicul de familie ca să îți dea trimitere la un medic specialist pentru consultații.
Ori dacă problema este gravă nu ezita și sună la 112 pentru că nu te va costa nimic. Mai sunt unii care apelează 112 doar dacă nu se mai pot ține pe picioare, și atunci când nu mai pot ajunge nici la telefon.

| Donsavas a răspuns:

Un calmat bun e tussin forte sau refodex de la farmacie

| WhiteLife a răspuns:

Mergi la medic. Eu am pățit anul trecut așa și era alergie, nu m-aș fi gândit niciodată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lemnul dulce și salvia sunt bune pentru gât.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-am amintit că acum câțiva ani am avut o tuse similară, nu puteam să dorm pentru că tușeam până îmi venea să vomit (scârbos, știu). Mi-a trecut numai după ce mi-a încălzit maică-mea sare (într-un săculeț sau prosop) și mi-a pus-o pe piept. Când se răcea, o încălzea iar și tot așa. Ai putea să încerci, e o metodă ușoară, nu știu cât de corectă științific... pe mine m-a ajutat laughing.
Ar fi bine și să mergi la medic. Răcelile netratate pot duce la complicații mai târziu.

| RainbowD a răspuns:

Salut. Du-te la doctorul de familie sa te consulte, iar daca nu ai nimic, cere o trimitere la alergolog. Se poate sa ai si o alergie la ceva ce nu stii. Toate cele bune! happy

| tudor565 a răspuns:

Du-te la un doctorul de familie sa faci o consultație.Nu încerca sa consumi siropuri sau pastile pentru ca poți înrăutăți situația. Spun asta pentru ca din ceea ce am citit mai sus nu pare sa fie din cauza unei raceli.