| Rose_2860 a întrebat:

Am o unghie incarnata sau panaritiu, nu stiu exact, e putin umflat degetul, rosu si am o bucata de carne care a crescut... mi'e frica sa ma duc la medic(desi cred ca pana la urma o voi face). Nu stiti ce sa fac ca sa imi treaca infectia si sa dea acea carne inapoi(astfel poate pot scoate si coltul unghiei daca e)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu prea ai ce face, pana nu scoti coltul unghiei. Incearca sa cureti foarte bine, cu Rivanol, fara sa incerci sa umbli profund si apoi pune Baneocin pulbere. Fa asta de 3 ori pe zi, in fiecare zi (incearca).

| DanielDanny a răspuns:

Si eu am aceeasi problema la degetul mare de la picior, da mi se intampla atunci cand imi tai unghia prea mult si pana creste, carnea se reface si unghia creste prin ea. Daca nu te duci la medic ai grija sa o cureti si s-o dezinfectezi sa nu faca infectie.

Răspuns utilizator avertizat
| ZzP1nG a răspuns:

Daca mai cititi ceea ce scrie este ff bine nu se taie coltul unghiei unghia se taie drept adica.: (-) sa presupunem ca paranteza e coltu si linia e unghia de sus numai aia se taie drept ca altfel risti sa faci panaritiu sau unghie incarnata tot aia e... farabaneocin chirungul mi-a spus ca e o prostie asta dupa ce m-am operat de panaritiu urata experienta... baneocin sa pui sunt niste picaturi rosii