| InnocentKidd9 a întrebat:

Am probleme cu ciclu menstrual. Imi vine fix la 2 luni. Am 14 ani si pe 17 feb mi-a venit prima data si a durat 6 zile. dupa mi-a venit pe 4 aprilie..si acum pe 12 iunie. Nu stiu ce sa fac..la ginecolog nici in ruptul capului nu vreau sa ma duc.ce trebuie sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| naty1919 a răspuns:

Buna!
Esti in primul an si tu ai dereglari hormonale dar asa e normal sati vine regulat
In primii 1-2 ani sa stii ca nu o sal ai regulat dar asa se intampla, sa nu te sperii.
Apoi o sa fie regulat depinde de organismul tau
Funda?

3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Este normal. In primul an de menstruatie, chiar pana la doi ani, sunt considerate normale astfel de intarzieri ale mesntruatiei.
http://www.i-medic.ro/sanatate-feminina/menstruatia

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai motive de îngrijorare happy

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1-2 ani, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.
Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.

| ovedetaanonima a răspuns:

Cel mai bine e sa te duci