| Numarul1 a întrebat:

Sunt fata si am 14 ani.Mi-a venit ciclul la 13 ani si 10 luni pe data de 18 ianuarie(a durat 3 zile) 2012 prima data.A doua oara a venit pe 19 aprilie(a durat6 zile), a treia oara pe 20 mai(a durat 6 zile).Nu mi-a mai venit de atunci si de vreo saptamana imi curge acea sperma.Ma enerveaza foarte mult pentru ca trebuie sa imi schimb chilotul de foarte multe ori pe zi.Nu a mai curs in asa o cantitate..nu e chiar exagerata, dar cand curge simt ca fac pipi pe mine.Intrebarea mea este de ce mai curge sperma, cand de fapt mi-a venit ciclul menstrual? As vrea sa stiu pana la ce varsta mai curge sperma...si...daca nu la fiecare persoana este la fel, voua la ce varsta vi s-a oprit curgerea spermei? Daca curge sperma inseamna ca imi vine ciclul? Va rog sa ma ajutati.Dau funda si votwinking.

Răspuns Câştigător
| inger02 a răspuns:

Nu este sperma cum ii zici tu laughinglaughinglaughing este o secretie vaginala si multe fete si femei au aceea secretie. nu-i nimic grav. poti purta tampoane subtiri de zi discreet si asa nu e nevoie sa schimbi in fiecare zi chilotul.winking

| Numarul1 explică (pentru inger02):

laughing...ok...dar ea poate "vesti" venirea ciclului, sa zic asa?laughing

| Numarul1 explică (pentru inger02):

laughing...si este un "vestitor" al venirii ciclului?

| PΣПƬΛGЯΛM a răspuns (pentru Numarul1):

Cam asa ceva.happy

7 răspunsuri:
| inger02 a răspuns:

Pai da. atunci cand e sa iti vina ciclul ea este mai maronie happy

| PΣПƬΛGЯΛM a răspuns:

Acea secretie despre care vorbesti nu este sperma, ci secretie vaginala care este perfect normala, chiar si mama ta o are daca mai are menstruatie.Si da, daca iti curge acea ''sperma'' inseamna ca menstruatia ta se apropie, cand acea secretie devine abundenta inseamna ca peste aproximativ 14 zile incepe menstruatia(depinde si de corpul tau pentru ca fiecare fata e diferita)