| Karina17K a întrebat:

Am probleme grave cu nervii sau ceva de genul. Îmi pierd controlul și mă simt de parca as vrea sa-i impusc pe toti. Când se țipă la mine mai ales ma enervez maxim plus că ajung să mă lovesc singură și să-mi fac rău si am ganduri sinucigase. Sunt conștientă ca nu e bine, dar am doar 16 ani si nu stiu ce sa fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
25 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

E f simplu, contactezi un medic psihiatru si ala iti zice ce sa faci, daca e cazul de tratament sau de psihoterapie ori de ambele.
Urmezi ce zice, si vei fi bine. Discuta cu parintii si aia e.

Altfel nu scapi, ci chiar se poate agrava treaba. Alegerea iti apartine.
Si daca o sa zici "Dar ce, is nebuna?", asa ca termen popular, poate da! Nu e nici o rusine, te duci si te rezolvi.
Ca termenul oficial este ca ai probleme psihice, si ai clar.

| dullcat a răspuns:

Mergi la psiholog.Singura nu vei rezolva mare lucru.Si suna la Telefonul copilului cand ai ganduri negre:

,, Hai sa vorbim! Asociatia Telefonul Copilului poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Poti primi ajutor specializat in mod gratuit si in deplina confidentialitate.

Apelul catre 116111 este gratuit din retelele Telekom, Orange si Vodafone, de luni pana vineri, intre orele 08.00 – 20.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente

Daca te simti in largul tau mai degraba in mediul online, ne poti scrie la 116111@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra disponibila pe dispozitive android Happygraff http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Noi te ascultam oricand si pentru orice problema!''

| anonimg a răspuns:

Evită contactul cu persoanele care îți strică buna dispoziție. De asemenea, dacă ți s-au dat obligațiuni în casă, lucruri de făcut, ca să nu pui paie pe foc, este bine ca să aduci la îndeplinire toate sarcinile ce ți s-au dat de făcut.
Pacea și liniștea nu cad așa din cer. Ci ele sunt rezultatul unor eforturi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai intampinat probleme in familie? Violenta verbala si/ sau fizica de-a lungul anilor, in mod repetat? Parintii tai manifestau asfel de comportamente? Daca da, fata de tine sau fata unul de celalalt?
Doar asa se explica problemele pe care le intampini...

In cazul in care raspunsul tau e afirmativ, fiind victima violentei in familie, ar trebui sa consulti un psiholog pentru ca ar putea fi vorba despre PTSD ( Post Traumatic Stress Disorder ) si alte probleme grave psihice, pe care le vei putea corecta mai usor cu ajutor specializat

| Karina17K explică (pentru anonim_4396):

Sincer chiar da. Copilărie mea s-a bazat pe țipete, scandaluri si evenimente nasoale

| anonim_4396 a răspuns (pentru Karina17K):

Imi pare rau sa aud asta

| anonim_4396 a răspuns (pentru Karina17K):

Incearca sa eviti persoanele si situatiile stresante

| Celestina003 a răspuns:

Cred că se numește criză de nervii, egoul tău e foarte rănit, așa că reacționezi cum îți vine.

| Lrs2015 a răspuns:

Sport de contact direct!

| Lrs2015 a răspuns:

Du-te,boss, si pregateste te de culcare ca acus e 22 si pentru 12 ani e tarziu!

| Karina17K explică (pentru Lrs2015):

Daca nu vrei sa faci bine nu mai comenta?

| Lrs2015 a răspuns (pentru Karina17K):

Ba tocmai ca vreau. Stiu ce vorbesc. Eu am avut acc problema, dupa ce am facut sport de contact m-am calmat cu timpul. Sportul ala te educa, te disciplineaza, te invata sa fii calma!

| nevermind1234 a răspuns (pentru Karina17K):

Hei, primul meu răspuns si al lui Lrs2015 erau pentru un nebun care si-a șters comentariul. nu iti era adresat ție.

| Karina17K explică (pentru Lrs2015):

Mersi, dar nu sunt lăsată sa fac asta cu toate că-mi doream

| Lrs2015 a răspuns (pentru Karina17K):

Apuca te singura pe ascuns, incepe sa inveti loviturile si baga box cu umbra!

| Ararat a răspuns (pentru Lrs2015):

Atunci de ce esti asa distrus inca?

| Lrs2015 a răspuns (pentru Ararat):

Daca e sinonim cu frustrat, accept incercarea ta de jignire!

| Mihhhhhhhh a răspuns:

Îți recomand sa iei dexocalm poate îți mai revii.

| nevermind1234 a răspuns:

Bea-ți lăpticul si du-te la nani.

| nevermind1234 a răspuns:

Vorbește cu părinții tăi, sau un adult de încredere. Ia in calcul și sa vorbești cu un psiholog. Te poate ajuta sa înțelegi de ce ai aceste reacții, și te va învăța cum sa le controlezi. Nu lăsa situația să-ți scape de sub control.

| MrNuggets a răspuns:

Eu zic sa mergi la psihiatru sau la carcera

| MrNuggets a răspuns:

Sincer mi-ar fi rusine sa tip si sa lovesc oamenii din jurul meu doar pentru ca nu sunt rasfatata si nu primesc totul pe tava, cred ca am inteles situatia ta happy

| bibilica01 a răspuns (pentru MrNuggets):

Oameni buni, uneori aceste probleme doar lipsă de răsfăț nu se numesc.
Eu ce scuză am că nu mă pot controla?
Nu am un părinte, doar certuri pe bani în casă. Nici n-ai idee cum e. Unii chiar au probobleme, iar voi, cei „smeriți" vă treziți să băgați comentarii fără sens.

| Ararat a răspuns:

Terapie, e clar ca ai niste traume nerezolvate.

| bibilica01 a răspuns:

Am și eu acestă problemă. O am de ani de zile. Mă enervez și-mi dau cu pumnii-n cap. De nervi. Nu mai fac față uneori și plâng până simt cum leșin. Dar din păcate doar noi putem controla toate astea...
Îți dau un sfat. Unul cu care să începi și măcar să încerci. TACI! DOAR TACI! Nu te mai băga în discuții cu nimeni. Tăcerea și nepăsarea sunt tratament pentru suflet și scrie ce simți în loc să te lovești, chiar ajută. ȘI PLÂNGI! Nu te lovi, plângi până la epuizarea, să nu te mai rănești și dormi. A doua zi o să fie bine, dar te vei îmbolnăvi dacă continui așa. Și eu mai am uneori episoade de genul. Chiar recent, dar am incercat să mă controlez. Doar învață. E greu la început, dar încercă!