| anonim_4396 a întrebat:

Hello!

Am probleme mari cu somnul, dorm doar cateva ore pe saptamana, si ma trezesc la cel mai mic zgomot.
Am fost la medic, insa imi da "bomboane" si nu au niciun efect, sunt foarte slabe, asa ca incerc sa ma descurc
de unul singur.

Ideea e ca imi trebuie un somnifer foarte tare atat de tare incat chiar sa traga cineva de mine si sa nu ma trezesc
decat dupa cateva ore bune de somn, ca m-am saturat sa ...nu mai dorm.

Am nevoie de ceva concret, nu 'sfaturi' de genul "cred ca...", "probabil...". As prefera sa fie ceva natural (dar
puternic binenteles; cred ca as accepta si ceva apropiat de droguri, de parca nu toate medic. ar fi droguri) daca exista,
daca nu...ce exista.
Imi poti spune si de cele care se dau pe baza de prescriptie, obtin eu "prescriptia".

Si sa nu-mi spui ca sa vb cu un medic pentru ca deja am facut-o si degeaba.

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LucianaTudor a răspuns:

La orice magazin naturist din orasul tau se vor gasi remedii puternice, si evident naturale, dar vreau sa te intreb daca nu se poate sa fie alt fel de problema. Poate una psihica? Nu te fac nebun/a, sugerez doar ca poate ai fost stresat, suparat, supus unor conditii neplacute in ultima vreme, iar organismul tau se razbuna pe somn. Nu ai specificat de cat timp ai aceasta problema, dar daca e recenta, mai mult ca sigur cauza este una personala. Mult succes, si eu am trecut prin asta si e ceva infernal, dar se rezolva! happy

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ai incercat sa stai 2 zile nedormit? Dar DELOC, nici macar sa atipesti 5 minute. Iti garantez ca dupa o sa dormi 8 ore fara pauza happy

Ca "pastile" poti folosi melatonina, e naturala dar dureaza cateva zile sa-si faca efectul, e folosita de sportivi.

| RXBlade a răspuns:

Incearca sa bei seara un pahar cu lapte cald si punete in pat.
Eu asa faceam cand nu puteam dormi.

SUCCES LA DORMIT!

| danytza1999 a răspuns:

Incearca sa numeri oile ...va merge

| myruna2012 a răspuns (pentru danytza1999):

Sa numeri oile?! rolling on the floor nu merge numaratul oilor decat dupa 2 ore.
Odata am numarat oile si am stat 2 ore in pat sa numar oile si mama m-a gasit cu capul in sus! rolling on the floor