| diesel94 a întrebat:

Nu am somn!

Uneori ma ia somnul doar la 7-8 dimineata, dupa aia stau toata ziua treaz pana seara ca sa am somn noaptea dar degeaba, ma ia somnul pe la 11 si la 3 sunt " fresh ", alteori ma ia somnul pe la 12-1 noaptea dar pe la 3-4 dimineata ma trezesc si nu mai imi este somn.

Ce este de facut? m-am saturat sa nu am un somn linistit. Mentionez ca nu am ganduri, probleme, stres care sa nu`mi deie voie sa dorm.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

* Iti stabilesti un program de somn--- te culci si te trezesti in fiecare zi (inclusiv in weekend) la aceeasi ora, cu abateri de cel mult o ora.La inceput va fi greu dar, perseverand, organismul tau se va obisnui cu programul de veghe-somn impus.
*Foloseste patul numai pentru somn si sex(daca este cazul!)---nu manca in pat, nu citi in pat, nu te uiti la TV, nu folosesti laptop, etc.Asta, pentru ca statul in pat trebuie asociat cu starea de relaxare nu cu o stare activa.
*Daca nu adormi la scurt timp dupa ce te asezi in pat, coboara din pat si fa o activitate monotona, plictisitoare(speli vase, speli manual rufe, faci ordine in sertar etc.)
*Nu mananci prea mult inainte de ora programata de somn---digestia dauneaza somnului.
Succes!

P.S o alta solutie ar fi psihoterapeutul dar, costa!

| valentingb a răspuns:

Ai un program fix? La ora X, te bagi in pat, si inchizi ochii. Dupa o vreme, (4-5 zile) te obisnuiesti.
De asemenea, daca nu ai stres, nu esti obosit. Probabil nici efort fizic nu faci. Creierul e ca o baterie, cata vreme are energie, nu trebuie reincarcat. Oboseste-ti mintea si trupul, si vei simti nevoia de somn. Fa o jumatate de ora de sport macar, seara, invata pentru scoala si vei obosi.
Si vitaminele sunt folositoare, dar exista plante la Plafar care te pot ajuta mai mult.
Somn usor!

| diesel94 explică (pentru valentingb):

Joc fotbal de 5 ori pe saptamana cate 3 ore pe zi. DEGEABA!

O sa ma duc la doctor sa vad ce zice.

| valentingb a răspuns (pentru diesel94):

Buna decizie, bravo! Mergi la un somnolog si o sa gaseasca o solutie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa o cura de vitamine, dar cel mai important: regleaza-ti ciclul somnului. Ia seara melatonina -hormonul somnului- socotit chiar elixir...La urma urmei, ia chiar somnifere, dar la ora 22 sa fii in pat. Dupa cateva zile vei intra in ritm normal. Pana atunci insa incearca sa nu dormi la amiaza, doar ca sa adormi mai bine seara.
Odata reglat somnul, nu te mai culca mai tarziu de ora 23, dar preferabil la 22. Daca seara nu te poti culca scoala-te dimineata devreme. Daca la 6 dimineata sau chiar 5.30 esti in picioare seara vei adormi usor. Ti-ai dereglat ritmul Circadian. Poti merge si la un doctor, el te poate ajuta, iti va spune precis care e problema. Incearca si ceai de paducel inainte de culcare.

| Leopardina a răspuns:

Uite cum zic eu : Inainte de somn faci o baie calda cu spuma, apoi te dai cu crema de corp. Trec cam 40 de minute pana termini, apoi ar trebui sa deschizi tv'ul sa pui pe muzica incet pentru ca e foarte relaxant, iti faci o cana de lapte fierbinte si citesti o carte. Asa o sa ai un somn linistit! Sper ca te-am ajutat, hugs and kisses :*