| alexa680 a întrebat:

Am programare la medicul endocrinolog pe maine.Am foarte multe kg in plus di doar 19 ani insa mananc foarte multa paine si dulciuri si mai ales seara.Ma intereseaza ce analize imi face maine, nu vreau sa-mi faca analiza de sange cum se procedeaza la doctorul endocrinolog prima data imi pune intrebari si apoi ma consulta la gat si in urma a ceea ce observa imi face analizele de sange sau odata cu aceasta serie de intrebari si consxultatie si analiza de sange? funda pentru cel mai complex raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fișă? Nu.
Te trece în registrul de consultații, o rețetă, un nou consult după tratament.
Sper că până la prima menstră stai cuminte, fără contact că ai rămas din prima.
Pa, pa.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Veti purta o discutie despre problemele pe care le ai, despre menstruatii, despre daca esti activa sexual, daca ai luat vreodata contraceptive, daca ai avut sarcini, nasteri, avorturi, daca ai luat tratamente hormonale. Apoi te va dezbraca si iti va examina sanii, partea anterioara a gatului, abdomenul si, la nevoie, organele genitale externe. Iti va face mai multe analize de sange, plus o ecografie tiroidiana si posibil te va trimite la ecografie pentru ovare, consult ginecologic si radiografie craniana (pentru saua turceasca)

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Analize de sânge, te cântărește, etc.
Nu te speria că nu te mănâncă. Renunță la alimentele bogate caloric.
Pa, pa.

| alexa680 explică (pentru Legiuitoarea):

Nu mi-e frica de asta mie tare frica deoarece am facut un avort in 31 ianuarie si inca testele de sarcina ies pozitive mi-e frica ca in sange sa nu se vada asta.Si inca ceva ma duc la medic particular de acolo imi da o fisa ce trebuie sa o duc acasa?

| alexa680 explică (pentru Legiuitoarea):

Vreau sa stiu daca imi da o foaie imi care imi scrie ce crede ca am ma masoara, cantareste etc.Nu,nu am sa fac nimic cel putin 2 luni nici nu vreau sa ma gandesc. Daca crede ca nu am imi face analize de sange, tinand cont ca ma duc la cabinet particular, reteta pentru ce anume?(asta daca constateaza ca nu am nimic)?

| Legiuitoarea a răspuns (pentru alexa680):

Bună iar.
Poate ai o dereglare hormonală și ai nevoie de o reglare medicamentoasă.
Nu îți dă nicio foaie, te ia în evidență pe registru.
Pa, pa.

| alexa680 explică (pentru alexa680):

O sa se vada in analiza de sange ca mai am ceva legat de sarcina cum se vede la test 2 liniute? imi da un regim daca ea crede ca nu am" cu glanda tiroida"?

| Legiuitoarea a răspuns (pentru alexa680):

Bună.
Fișă? Nu.
Te trece în registrul de consultații, o rețetă, un nou consult după tratament.
Sper că până la prima menstră stai cuminte, fără contact că ai rămas din prima.
Pa, pa.

| DraudeS a răspuns:

Iti trebuiesc si analize de sange.
Cele tiroidiene: T3, T4 si TSH.

Sanatate!

| lungumihai69 a răspuns:

Cel mai probabil ti se vor face niste analize hormonale, pentru ca se poate ca problema ta sa fie cauzata de o dereglare hormonala.analizele se fac intre ziua 3 si 5 a ciclului, De aceea e bine sa te vada intai un medic endocrinolog, sa-ti spuna ce tip de analize trebuiesc facute.
Aici exista laboratoare private, in principiu nu trebuie programare, doar ca trebuie mers dimineata la prina ora, si sa nu mananci nimic inainte bafta

| alexa680 explică:

Si cat de mult costa?

| Achim_Anca_1990 a răspuns:

Analiza de sange cred ca este inevitabila pentru ca de la analiza de sange afla multe despre problema ta. Si stai linistita ca nu patesti nimic in cel mai rau caz o sa intri pe regim alimentar si ceva vitamine

| alexa680 explică (pentru Achim_Anca_1990):

Nu de asta mi-e frica cred ca stiti ca vam mai spus ca am facut un avort in 31 ianuarie si am sangerat mult, am facut zilele astea un test de sarcina si a iesit pozitiv mi-e frica sa nu iasa asta si la sange deoarece parintii mei nu stiu de avort iar eu ma duc cu matusa mea.