| RoseOfTheFire a întrebat:

Hey care ati fost la medicul endocrinolog?

as dori sa stiu si eu cam ce intrebari iti pune, si ce investigatii iti recomanda, deoarece am si eu programare saptamana viitoare si sa stiu ce o sa ma astepte. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Iti pune intrebari despre simptomele pe care le ai. Este posibil sa iti ia sange, pentru a vedea nivelul de hormoni prezenti in sange.

| Florinaa123 a răspuns:

Eu am mers de vreo 10 ori, dar prima data am facut cunostintalaughing si dupa m a intrebat cati ani am, inaltimea, greutatea si o chestie care ma intreaba de fiecare data este cum stau cu menstruatia straight face
Pe urma am mers la ecograf si dupa la analize si dupa iar la control si tot asa. Nu trebuie sa ti faci griji.

| RoseOfTheFire explică (pentru Florinaa123):

Ecografie abdominala si analize astea au fost singurele investigatii pe care le-ai avut de facut? si ti-a dat tratament ceva, ti-a facut un program de alimentatie.Eu merg, deoarece sunt cam slabuta si vreau sa stiu ce este in neregula cu mine.

| Florinaa123 a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Medicul endocrinolog se ocupa cu glanda tiroida. Din cauza acesteia poti sa pierzi mult in greutate, sau poti sa cresti. Si ecografia ti o face la gat, nu la abdomen. happy

| RoseOfTheFire explică (pentru Florinaa123):

Aaa ok, eu stiam de ecografie abdominala ca sa se vada in ce stare sunt organele interne ficat, splina etc. sa nu fie probleme si la ele, deoarece pe mine ma cam doare stomacul mai ales dupa ce mananc mult.Si apropo costurile :consultul, ecografia si analizele?

| Florinaa123 a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Am platit doar ecografia si analizele. Ecografia a fost 50 de lei, iar la analize e putin mai complicat, deoarece depinde cate analize ai de facut. Eu am facut de mai multe tipuri: si la 200 de lei si la 150. Dar daca nu iti gaseste vreo problema la ecograf nu e nevoie sa faci analize.

| FloriBla a răspuns:

Pai posibile intrebari vor fi legate de ceilalti membri ai familiei (daca ei au vreo problema edocrina si daca stiu de ea), ce mananci si daca ai anumite simptome (dureri de cap, ameteli, somnolenta, umflarea picioarelor).
Cel mai probabil o sa te cantareasca si o sa iti ia tensiunea si o sa te trimita la analize si ecografie. Stai linistita, e usorwinking

| FloriBla a răspuns:

Hm, nu. Nu iti ia endocrinologul sange. El doar interpreteaza analizele.