| ruginiz a întrebat:

Am purtat aparat dentar fix timp de 4 ani pe ambele arcade dentare(si sus si jos) acum port mobil inca o vreme.
De atunci a inceput sa imi puste/trosneasca. uneori nu pot sa casc pentru ca mi se blocheaza intr-o anumita pozitie. Stiu ca e din cauza modificarilor din gura mea laughing pozitia maselelelor s-a schimbat. Si a dintilor in general. Dar vroiam sa stiu daca e vreun remediu, sau o sa treaca cu timpul? sau persista dar nu e nimic grav? cum sta treaba? Medicul meu ortodont spunea ca e frecvent in randul populatiei si ca si ei ii pusca. Pareri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| ruginiz explică:

Nuuuu, maxilarul trosneste, uitasem sa scriu cuvantul laughing

| nexa a răspuns:

Si eu port aparat dentar, tot fix, de 1 an, 1 luna si 11 zilelaughing! Te inteleg! Stiu cum este!
Si la mine s vede o diferenta foarte mare!
La ce te referi cand spui ca "trosneshte"?
La aparat? este foarte probabil pentru ca dintii s.au miscat in timpul asta si acum geometria lor e diferita!
Cred ca o sa treaca, cu timpul pana incep sa se puna la locul lor!
Presupun ca ei inca se mai misca... xD

| nexa a răspuns:

Este normal pentru ca dintii se misca! xD