| ruginiz a întrebat:

ruginiz intreaba:
Am purtat aparat dentar fix timp de 4 ani pe ambele arcade dentare(si sus si jos) acum port mobil inca o vreme.

De atunci a inceput sa imi puste/trosneasca maxilarul. uneori nu pot sa casc pentru ca mi se blocheaza intr-o anumita pozitie. Stiu ca e din cauza modificarilor din gura mea pozitia maselelelor s-a schimbat. Si a dintilor in general. Dar vroiam sa stiu daca e vreun remediu, sau o sa treaca cu timpul? sau persista dar nu e nimic grav? cum sta treaba? Medicul meu ortodont spunea ca e frecvent in randul populatiei si ca si ei ii pusca. Pareri?

ps. scuzati greselile anterioare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
O radiografie panoramă te poate ajuta foarte mult!
Pa, pa.

| eni a răspuns:

Nu cred ca are legatura aparatul dentar cu trosnirea maxilarului.Eu n-am purtat niciodata aparat, si a fost un timp cand i-mi trosnea maxilarul si ramaneam cu ea blocata. Abia puteam sa-l pun la loc. Dureri, sa nu-ti povestesc...Cred ca e lipsa de vitamine, si sa ai grija cand casti.Cred ca un medic te poate sfatui mai bine.

| sweetpeppers a răspuns:

Eu am aparat de 3 ani jumatate si il scot in curand. Am aceeasi problema cu tine, dar nu doar in cazul maxilarului. mi se intampla si la glezne si la coloana, sus, in zona gatului. In urma unor analize, se pare ca am lipsa de magneziu su calciu. Iau niste suplimente de cateva luni si tot mai pocneste uneori, dar nu se mai blocheaza si nu ma mai doare nimic. sper ca te ajutawinking