| anonim_4396 a întrebat:

Am pus cam acum 1 saptamana o intrebare daca s-ar putea sa am tuberculoza ca am simptome de tuberculoza etc. Am fost miercuri la medic specialist si m-a descoperit cu pneumonie, dupa ce medicul de familie zicea ca e bronsita acuta. Tin sa precizez ca simptomele au inceput pe data de 30 dupa-masa, si doar pe data de 2 iulie au inceput tusele. In fine deci miercurea aceasta am fost descoperit cu pneumonie bazala dreapta. de atunci tot iau tratamentul prescris de medicul specialist, dar nu pare sa ma fac mai bine. Luni mi-a zis sa merg oricum la control sa ma vada, credeti ca ma interneaza cu injectii ca sa ma fac bine? De ce mi-e mie foarte frica am vazut ca pneumonia este mortala, Doamne fereste sad sper sa nu se ajunga acolo...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pneumonia nu este mortala! Daca este descoperita la timp si este tratata, se poate vindeca!
Intr-adevar, se vindeca mai greu, dar se vindeca! Nu trebuie sa gandesti negativ.
Daca te interneaza, e si mai bine, pentru ca vei fi sub supravegherea medicilor, iar tratamentul va fi mai sigur.
Nu te speria, tatal meu a avut pneumonie si s-a vindecat. Poti incerca si un tratament naturist. Sunt multe plante din care ai putea sa iti faci ceai.
Multa sanatate!

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

O sa fi bine! Nu te panica degeaba! Cum ai ajuns tu la tuberculoza? In fine...

In cel mai rau caz o sa te interneze si o sa stai pe antibiotice intravenoase un timp.

Pneumonia este mortala daca nu este tratata sau descoperita la timp! Tu cum deja ai inceput un tratament esti pe drumul cel bun! Asa ca relax!

| Diabolik94 a răspuns:

Buna! Imi pare rau! Sper ca o sa iti revii curand.O sa iti prescrie injectii, dar nu o sa te interneze.Stai linistit nu vei muri.Medicina a evoluat.Nu te mai stresa degeaba, ai incredere in medic si urmeaza-i toate sfaturile.Ai grija de tine! Bafta!

| Dorueraluat a răspuns (pentru Diabolik94):

Nu pot sa nu fiu stresat, nu am mai fost asa bolnav toata viata... sa nu poti manca e grav pentru mine

| Diabolik94 a răspuns (pentru Dorueraluat):

Inteleg.Dar nu esti primul si nici ultimul care a avut aceasta boala. Daca tu esti stresat dar un bolnav de cancer?

| Dorueraluat a răspuns (pentru Diabolik94):

Sunt recunoscator ca nu am cancer, dar nu prea ma ajuta sad

| Diabolik94 a răspuns (pentru Dorueraluat):

In orice caz ar trebui sa fi mai optimist.O sa vezi ca totul o sa fie bine!