| laraandy a întrebat:

Am racit si am febra mare.as vrea ceva care sa imi treaca... voi ce imi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Fervex, ceaiuri calde de tei cu lamaie si miere si bineinteles consult medical! Sanatate!

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Medicul este cel indicat sa iti recomande un tratament adecvat. Este adevarat ca si temperatura mare trebuie tinuta sub control, dar in primul rand trebuie eliminata cauza. Desigur ti se vor prescrie si antipiretice specifice diagnosticului tau, dar, ca leac naturist la indemana, si cu efect imediat, iti recomand sa incalti sosete muiate in otet si stoarse foarte bine. Le tii in picioare pana ce ele se usuca. Daca este necesar mai repeti operatiunea. Bineinteles, exista si impachetarile reci, care se fac pe brate, picioare si frunte (niciodata pe piept).

kratos
| kratos a răspuns:

Fervex happy

| Ancutsa a răspuns:

Fa-ti un Coldrex [ pliculet ] iar daca ai nasul infundat poti lua un paracetamol sinus happy
bea cat mai multe ceaiuri cu lamaie si miere. dar cel mai bine e sa mergi la doctor, acolo iti va da ce este necesar. ai grija data viitoare sa nu mai racesti :*
insanatosire grabnica! :*

| string a răspuns:

1. Vitamina C minim 4 grame pe zi, luate in prize de cate 1 gram la 6 ore. Daca nu scade febra la maximum 1 ora dupa ce ai luat vitamina, cresti doza si iei 2 grame per doza. Vit C o iei numai dupa ce mananci cel putin o felie de paine cu unt ( daca ai probleme cu stomacul). IDEAL: vitamina C injectabila.
2. Vitamina D minim 5000 UI pe zi.
3. Magneziu, zinc si calciu.
4. Ceai cu miere.
5. Proteine de buna calitate, preferabil un galbenus de ou de la un ou de tara cu miere si lapte.
6. Exceptand punctul 5, in rest fara zahar in alimentatie.
7. ORICUM TE DUCI LA MEDIC sa te asculte la plamani.

In mod normal, in max 48 de ore dupa vitamina C intensiv si vit D nu ar mai trebui sa ai nimic, dar vizita la medic este obligatorie! Doar sa te asiguri ca e totul ok.

| Razvan a răspuns:

Coldrex cu lamaie si mierebig grin

| dorina02 a răspuns:

Miere cu propolis lichid, fervex sau coldrex plicuri sau tablete, algocalmin fiole sau impachetari cu apa si otet. Inainte sa iei vreun tratament citeste prospectul pentru reactii adverse si cel mai bine consulta un medic. Insanatosire grabnica!

| DeMentaa a răspuns:

Sa te duci la doctor

| MaRRiaN a răspuns:

Paracetamol sinus. In 2-3 zile nu mai ai nimic.

| Aly_8868 a răspuns:

Ca pastile eu iti recomand pentru febra nurofen si pentru raceala coldrex si altele, dar stii ca de fapt trebuie sa te duci la doctor.

| S†®£p§¦L§ a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine.winking. ia un fervex, ceai cu lamaie, si daca te doare si gatul ia trachisept.

"Daca ai temperatura de 39 de grade sau chiar mai putin, nu apela la ibuprofen sau alte medicamente care ajuta la diminuarea febrei. Aceasta deoarece febra omoara virusul si este, de fapt, benefica organismului slabit si rapus de boala. Administrarea medicamentelor care reduc febra este necesara doar in cazul in care suferi de o anumita boala care implica spasme, contractii etc."
"Consuma cat mai multe fructe (citrice, in special) si legume."

Pa-pa.wave si insanatosire grabnica.kiss

| ~ Renata ! - ElectroGirl °•° a răspuns:

Buna happy. perioada aceasta a anului este critica deoarece s-a facut o trecere prea brusca de la caldura la frig si suntem predispusi la raceli de genul acesta. Sfatul meu e sa stai cat mai mult la caldura, preferabil in pat, sa bei ceai cald(nu fierbinte) de tei cu lamaie, antibiotice si sirop paxeladin sau cum au spus si ceilalti fervex. Insanatosire grabnica! ByE >big grin

| zozolik...:x a răspuns:

Mai intai trebuie sa te duci la doctor si apoi sa iei ce iti recomanda doctorul...winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand...doctor si daca nu vrei la doctor atunci poti sa faci o baie fierbinte cu sare(grunjoasa eventual) la picioare! sper sa te faci binewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai... Ceai cat mai mult, iar pentru febra otetul e cel mai bun si eficientwinking

| alexutza_8938 a răspuns:

Nurofen sau coldrex

| alexutza_8938 a răspuns:

Fervex daca nu coldrex si multe ceaiuri daca nu iti trece du-te la undoctor! el stie cel mai bine ce iti cauzeaza sau nu eu zic sa incerci coldrex cu lamaie l-am incercat aveam febra 60 si in 3 ore dupa coldrex a scazut la 20