| AtateaConditii a întrebat:

Am racit si de 2 zile am urechea dreapta infundata. Nu am cearalaughing pur si simplu parca e infundata cu apa si cand casc mi se desfunda pentru 2-3 secunde sau cand imi scutur urechea cu degetu mi se desfunda 2-3 secunde si iar is infundata. Si cand e liniste complet aud un fel de scartit de liliac(daca stiti ce sunete scoate) asa ma mzgarie pe timpan. Cum sa imi desfund urechea? Ar fi cazul sa merg la doctor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| facepalmlol a răspuns:

Mergi la un medic orelist cel mai bine.

| emag a răspuns:

Da, mergi la medic, ai putea sa pui vata cu alcool sanitar in ureche

| luisanamy a răspuns:

Mai bine mergi la medic, si eu am avut asa si mi-a dat niste picaturi.

| 123lalala a răspuns:

Am patit si eu asa.du-te la medic..nu e chiar asa grav cateodata e curent sau otita ..cv in genu asta dar stai linistita o sa iti dea ceva picuri de pus in ureche si in cateva zile o sa iti treaca happy

| AtateaConditii explică (pentru 123lalala):

SI nu stii cum se numesc picaturiile alea?

| facepalmlol a răspuns (pentru AtateaConditii):

Nu poti lua picaturi de capul tau, nu intotdeauna ce i-a priit unuia, ii poate prii si celuilalt.

| 123lalala a răspuns (pentru AtateaConditii):

Cred ca otalgin
sper ca ti-am fost de ajutor

| Simona8807 a răspuns:

Se poate sa ai un dop de ceara. Doctorii sustin sa nu ne mai chinuim urechile cu betigasele de urechi pentru ca nu facem altceva decat sa impingem ceara inauntru,urechile se curata singure. Oricum, am avut aceeasi problema. Pentru o luna si ceva nu mai auzeam cu urechea dreapta si ma manca mereu. Mi-am pus in ureche un con special care trage ceara cand o aprinzi(se gaseste in farmacie) dar nu mi-a trecut. La vreo cateva zile, mi-am luat inima in dinti si am scormonit cu un betigas pana mi-am desfundat urechea. Puteam risca, asa ca nu fa ca mine, du-te la ORL si vezi de ce nu auzi bine.

| mendor a răspuns:

Du-te chiar foarte repede.

| roby50931 a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat asa..si ma enervam cand nu stiam cum sa exprim sunetul acela. cred ca e din cauza racelii