| SilentRain a întrebat:

Am rămas cu 3 fire de par în cap, ma întreb oare e din cauza stresului?
Nu îmi mai creste parul deloc, cred ca este mai bine un an de zile
Am avut un par frumos, țin sa menționez ca nu îl vopsesc și nu îl îndrept cu placa
Ce ajuta la stimularea creșteri parului în timp rapid?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este un proverb:
"Parul destept paraseste capul gol". big grin

Daca sunt doar 3 fire ramase, atunci scoate-le si pe acelea, cu radacina, cu tot, sa nu deranjeze.
Dupa aceea poti umbla complet chel sau sa porti peruca.

Daca s-au distrus radacinile firelor, atunci de crescut nu va creste inapoi cu nici o alifie minune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine ar fi să te duci la medic, să îți faci nişte analize, dacă zici că "am rămas cu 3 fire de păr în cap". Dacă părul nu ți se mai regenerează,ăsta nu poate fi un semn bun.Da, stresul poate fi de vină, dar şi ăsta creează tot felul de dezechilibre prin corp care pot influența, ca în cazul tău, creşterea părului.Deci,cel mai bine ar fi să te duci la medic să îți faci nişte analize ca să vezi cum stă treaba. Poate fi ceva banal, dar există şi varianta să fie doamne fereşte, ceva grav.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lipsa somnului sau nerespectarea unui program optim pentru odihna ( ideal ar fi ca la ora 22-23 sa dormi ) si prezenta stresului duce la formarea radicalilor liberi de catre organismul nostru, iar acestia favorizeaza caderea parului.

Carenta de zinc, calciu si magneziu favorizeaza caderea parului. Ar fi necesar si un cortizol seric. Anemia, unele boli cronice, malnutritia, afectiunile tiroidiene sau unele medicamente pot sa fie cauza, dar cel mai des stresul este vinovat, totusi ai putea sa consulti medicul de familie si sa mergi la un dermatolog sa iti examineze scalpul. Prezenta matretii sau un scalp gras pot sa determine caderea parului.
O alta posibila cauza poate sa fie samponul pe care il folosesti.
Suplimentele pentru caderea parului au efect doar daca ai un deficit, deci niste analize sunt necesare.

Lotiunea cu petroleum de la Gerovital este destul de laudata, dar are si alcool in compozitie, poti sa iti faci tu o masca folosind ulei de ricin ( eu as merge mai degraba pe ulei de borago sau jojoba pentru ca se absorb mai bine, uleiul de ricin formeaza o pelicula la suprafata pielii ), vitamina E si vitamina A - ambele de uz cosmetic, le gasesti pe elemental.
Vitamina A si E sunt cele doua vitamine aflate intr-o cantitate mare in produs si care sunt recomandare pentru caderea parului. Incearca sa faci rost de aceste doua vitamine si prin alimentatie.

| NuConteazCineSunt0 a răspuns:

Ia un sampon. Du te la faramacie nu e de joaca. Ramai fara par in cap. Du te la farmacista si spune-i si ea iti recomanda un sampon eventual la doctor

| beatrice2630 a răspuns:

Poți încerca saloanele de la Gerovital pentru căderea parului. Le găsești in farmacii și sunt foarte bune pentru căderea parului și regenarea acestuia